השאלה הגורלית שעלתה על שולחנו של הרב קנייבסקי

אחת השאלות עסקה באשה יהודייה המתגוררת הבשכונה בחברון הידועה כשכונה מובהקת של אנשי חמאס. הרב בירך והפעילים יצאו למשימת החילוץ

מיכל לוי , ט"ז באייר תשפ"א

השאלה הגורלית שעלתה על שולחנו של הרב קנייבסקי-ערוץ 7
הרב קנייבסקי
צילום: ללא

משלחת מיוחדת של ראשי 'יד לאחים' ביקרה השבוע במעונו של מנהיג הציבור הליטאי הרב חיים קנייבסקי והציגה בפניו שאלות בנושאים הרי גורל הנמצאים על שולחנם וביקשה את ברכתו להצלחת הפעילות החשובה לפדיון שבויים.

רק מעט ניתן לחשוף מהשאלות הגורליות שהועלו במסגרת הביקור המיוחד, אבל שתיים מהן, שהועלו בפניו בידי הרב חיים דויטש, מבכירי המרצים ב'יד לאחים', נגעו במקרים העומדים ממש בימים אלו על הפרק.

השאלה הראשונה נגעה באשה יהודייה המתגוררת עם ילדיה בלב חברון, בשכונה הידועה כשכונה מובהקת של אנשי חמאס.

שאלת חילוצם שהגיעה ליד לאחים טמנה בחובה פרטים רגישים רבים שעלולים לסבך את החילוץ כולו ואף לסכן את חייהם של המעורבים בו, אולם כששמע את הפרטים, פסק הרב קנייבסקי "יכולים" והחילוץ יצא לדרכו.

שאלה נוספת נגעה ביהודייה ניצולת שואה, שגילה חצה את ה-100 שנמצאת במנזר נוצרי. ביד לאחים מנסים זה זמן רב להגיע אליה על מנת להחזירה ליהדותה בטרם יהיה מאוחר מידי, אולם הדרך היחידה לעשות זאת היא להיכנס לתוך המנזר.

הרב קנייבסקי האזין לשאלה, וגם כאן נוכח העובדה כי מדובר בהצלת נפשות מרדת שחת, פסק כי מותר להיכנס למנזר כדי להצילה.

ביד לאחים אומרים כי נוסף להכרעתו בנושאי הפעילות שעלו על שולחנו, בירך הרב קנייבסקי את השותפים בפדיון שבויים, בברכה והצלחה ואמר כי "אלו שעוזרים להציל את הילדים מהתבוללות יזכו – מידה כנגד מידה לנחת מהילדים שלהם".