נתניהו התקפל: בני גנץ מונה לשר המשפטים

במטרה "לצאת מהמבוי הסתום": נתניהו החליט למנות את בני גנץ לשר משפטים בממשלת המעבר. הממשלה אישרה את המינוי בהצבעה טלפונית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ז באייר תשפ"א | עודכן: 15:13

נתניהו התקפל: בני גנץ מונה לשר המשפטים-ערוץ 7
בני גנץ
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את בני גנץ לשר המשפטים, לאחר קרב הצעקות שאירע אתמול (שלישי) בישיבת הממשלה והניסיון הכושל למנות את אופיר אקוניס לשר המשפטים.

לאחר אישור המינוי בהצבעה טלפונית, נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט ביקשו מבג''ץ לבטל את הדיון בעתירות שהוגשו בשל סירובו המתמשך של נתניהו למנות שר משפטים.

מוקדם יותר, נתניהו הגיש תגובה מפורטת לבג''ץ אשר שוללת את הטיעון לפיו הדיון אתמול בממשלה היה בניגוד לחוק. על אף זאת, לאחר שהצעות הפשרה של ראש הממשלה נדחו גם הבוקר, החליט נתניהו למנות את בני גנץ לשר המשפטים בממשלת המעבר ''כדי לצאת מהמבוי הסתום ולאפשר את הפעילות ההכרחית של משרד המשפטים''. המינוי יובא לאישור הממשלה במהלך היום.

דקות לפני כן, בתגובתו לבג"ץ, ראש הממשלה נתניהו ביקש לדחות את הבקשה לצו ביניים נגד מינוי אקוניס, וכן את העתירה עצמה הדורשת ממנו למנות שר משפטים לאלתר.

הדיון בממשלה אתמול היה סוער במיוחד וכלל צעקות בעיקר מצד שרי כחול לבן. היועמ"ש קבע כי יש לקבל החלטה לאלתר על מינוי שר משפטים לאור הדיון בעתירות שהוגשו לבג''ץ על היעדר שר במינוי קבוע.

נתניהו וגנץ הסכימו לדחות את ההצבעה לחמישי, אך ברגע האחרון גנץ התחרט וביקש להביא את מינויו להצבעה באופן מיידי. 17 שרים הצביעו נגד המינוי ו-10 בעד ולכן ההצעה נפלה. בשלב זה ביקש נתניהו להציע את אקוניס לתפקיד שר המשפטים. המינוי אושר אולם היועמ"ש אמר שההצבעה אינה חוקית ואף מחה על כך שלא איפשרו לו לדבר.

שעות לאחר ישיבת הממשלה הקפיא בג''ץ את מינוי אקוניס בשל העובדה שהוא אינו עם זיקה לראש הממשלה החליפי כפי שקובע חוק ממשלת החילופים שהועבר בכנסת הקודמת. טרם הדיון ביקש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להוציא צו למינוי שר משפטים לאלתר וכתב שהממשלה פעלה במודע בניגוד לחוק כאשר הצביעה על מינוי אקוניס.

כאמור, בסופו של דבר החליט נתניהו לקבל את דרישתו של בני גנץ ולמנותו עוד היום לשר המשפטים בממשלת המעבר. כך גם מתייתר הדיון שתוכנן בבג''ץ והיה אמור להיות מועבר בשידור חי.