התלמידות הצרפתיות בישראל הצטרפו למחאת 'צדק לשרה חלימי ז"ל'

תלמידות יהודיות מצרפת השתתפו במפגן המחאה על התנהלות מערכת המשפט בצרפת בפרשת רצח שרה חלימי ז"ל: חשו שליחות של בני המשפחה החוששים בפריז.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט"ז באייר תשפ"א

בעקבות החלטת בית המשפט בצרפת שלא להעמיד לדין את רוצחה של שרה חלימי ז"ל נערכה בירושלים הפגנה בירושלים בה השתתפו גם בנות תכנית 'חמדת הדרום' לבנות עולות מצרפת. באולפן ערוץ 7 התארחו הרב אריה קלינג, ראש התכנית, ושיראל, אחת הסטודנטיות, לשיחה על ההפגנה והתחושות בעקבות ההחלטה בצרפת.

הרב קלינג מדגיש כי ההפגנה שהתקיימה בירושלים היא אחת משורת הפגנות שהתקיימה במספר מוקדים ברחבי העולם. ההפגנה הגדולה ביותר התקיימה בצרפת וההפגנות שהתקיימו בו זמנית התקיימו ברחבי העולם ושתיים מהם התקיימו בישראל תחת הקריאה להעביר את התיק המשפטי לישראל ולפתוח במשפט על הרקע האנטישמי של המעשה.

לדבריו ההחלה בצרפת כבר לא תוכל עוד להשתנות. הרב קלינג מציין את חשיבות עצם צעקת הצעקה על מעשה אנטישמי שכזה שאין בעקבותיו העמדה לדין, בניגוד למקרים רבים אחרים. במקרה זה בית המשפט נתלה בחומרים מסממים שנטל הרוצח לפני ביצוע המעשה.

שיראל שהגיעה לישראל מפריז מספרת על תחושתה בהפגנה: "זה חשוב כי אנחנו צרפתיות. היא כמו סבתא שלנו, כמו אחות שלנו, שנרצחה רק בגלל שהיא יהודייה", היא אומרת ומספרת כי בהפגנה חשה שהיא מייצגת גם את משפחתה שנמצאת סגורה בביתה בשל מגבלות הקורונה בצרפת.

"יש לשרה חלימי פנים של סבתא יהודייה טיפוסית, כך שזה מאוד קל להזדהות ולהרגיש כאילו זו הסבתא של כל אחת ואחת", אומר הרב קלינג הרואה באדישות מערכת המשפט מול האירוע הקשה עליית מדרגה ברצף אירועים שמקרינים תחושה לא טובה בקרב יהודי המדינה.

האם הדברים מגיעים עד כדי פחד? שיראל מספרת כי אכן בפריז ישנם אזורים שהתחושה היא אכן פחד. "זה לא עומד להשתנות מבחינה דמוגרפית", אומר הרב קלינג ומציין כי מי שרוצה להיבחר לתפקיד כלשהו מבין שמספר המוסלמים הוא פי עשר ממספר היהודים, מה שהופך את ההגנה על היהודים ל"פחות משתלמת". עם זאת מקפידים כל אותם מתמודדים לבטא בקול רם אמירות שנשמעות טוב. "אבל לא רואים שהם יוצאים מגדרם לטובת היהודים".

על הקריאה העולה בעקבות מקרים שכאלה לעליית יהודי צרפת לישראל, אומר הרב קלינג כי ישנה כבר הבנה עמוקה שאין עתיד ליהודים וליהדות בצרפת. "זה לא אומר שיעלו מחר בבוקר לארץ, וגם יתכן ולצערינו הם יעברו למקומות אחרים, אבל התחושה היא שזה כבר לא יהיה מה שהיה פעם".

בדבריו מציין הרב קלינג כי שוטרים צרפתיים היו נוכחים בזירת הרצח לאחר שהוזמנו למקום על ידי שכניה של שרה חלימי. "המשטרה הייתה שם עשרים דקות, שמעה את הקריאות והצעקות שלה כשהיא עונתה ולא עשו כלום. יש חשד שהשופטת לא דרשה שחזור של האירוע כדי לכסות על המשטרה. המשמעות היא שאמנם התרגלנו למעשים אנטישמיים אבל כעת יש תחושה שלא עושים הכול כדי לשים את האצבע על הנקודות הכואבות. את זה יהודים הבינו ולכן יש התעוררות כעת".

התלמידות בהפגנה בירושלים
באדיבות המצלם