ברזיל: תחלואה קשה מאוד אבל הציבור לא רוצה להתחסן

מנהל בית הספר היהודי בריו דה ז'נרו שבברזיל מתאר מציאות קשה של אפס מקום בבתי חולים שאינם מסוגלים לספק שירות, ועם זאת תורים ריקים לחיסונים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ז באייר תשפ"א

אנדריי פרנק, מנהל בית הספר יהודי 'תלמוד תורה בר אילן' בריו דה ז'נרו שבברזיל, מספר בראיון לערוץ 7 על ההתמודדות עם התחלואה הקשה במדינה.

"המגיפה תקפה את ברזיל בצורה קשה. מגישים את זה מאוד בקהילה. יש אנשים בקהילה שנפטרים או שנמצאים במצב קשה בבתי חולים. לא מעט אנשים נדבקו במחלה ברמה יותר או פחות קשה", הוא אומר ומבהיר כי הדאגה גדולה שמא אם המחלה תגבר "אנחנו לא בטוחים שיהיה לנו בית חולים כמו שצריך".

לדבריו של פרנק קיים בהחלט חשש כבר כיום שחולים לא יקבלו טיפול ראוי בבתי החולים. לעיתים גם בבתי החולים הפרטיים אין מקום לאיכלוס חולים נוספים. "אנחנו בבית הספר למרות שיש לנו אישור לעבוד, אנחנו חייבים לתת למשפחות גם אופציות להישאר בבית ולהשקיע בלימודים מקוונים כי יש משפחות שנזקקות לכך".

פרנק מספר כי לאחר שנה של מגיפה הקהילה נכנסת למידה מסויימת של שגרה כפי שהיא מתמודדת עם שגרה של הפשע שמסביב וסיכונים נוספים כמו מים שאינם די נקיים, "ועכשיו יש סיכון נוסף", הוא אומר בנימה כמעט משלימה.

עוד הוא מציין כי תופעת הכחשת הקורונה קיימת לצד ההיערכות הממשלתית הטובה לקבלת אזרחים לחיסון. לדבריו כאשר הגיע עם אמו להתחסן היה משוכנע שהמקום יהיה מלא וימתינו בתור זמן רב, אך הופתע לגלות שהמקום כמעט ריק. הציבור הברזילאי, מסתבר, לא ממהר להתחסן.

על הפער שהוא רואה בין המתרחש בברזיל למתרחש בישראל הוא מספר כי בכל שנה 15 אחוזים מתלמידים עוזבים לישראל מדי שנה, וכעת "נוספה סיבה נוספת, רואים איך ישראל טיפלה בעניין הזה ואיך ברזיל, כמעט אין תקווה ולא רואים פתרון באופק".