בנט בקבר הרמ"א
בנט בקבר הרמ"א צילום: דוברות

דף מצהיב, שנשמט בעת אוורור של כרך ישן וגדול, הביא לגילוי מרגש: תפילה שנשאו יהודי קרקוב על קברו של הרמ"א. כך מפרסם הבוקר (חמישי) עורך ערוץ יהדות של "ישראל היום", חנן גרינווד.

ספרים ישנים יכולים להיות אוצר לא רק בגלל מה שנמצא בעמודיהם, אלא גם בגלל מה שנמצא ביניהם. ובמקרה של דף נייר מצהיב שנשמט מספר גמרא נושן שהוצא לאוורור, זהו גילוי מחדש של תפילה אבודה של יהודי קרקוב.

מדובר בדף עם תפילה שאמרו יהודי קרקוב על ציון קברו של רבי משה איסרליש (הרמ"א), גדול פוסקי אשכנז במאה ה־16, בל"ג בעומר - יום פטירתו.

בכל יום שנה לפטירתו (יארצייט), פקדו יהודי קרקוב את המקום ואמרו בו את "מענה לשון על הציון של הרמ"א ביום הלולא - ל"ג בעומר" שחובר במיוחד למעמד זה.

תפילה מיוחדת זו אינה מופיעה בסידור התפילה. להבדיל מספרי תפילה ולימוד שהודפסו במהדורות רבות, הופצו בין קהילות ונשמרו על מדפים ובספריות במקומות שונים ברחבי העולם, את התפילה הזו נהגו להדפיס על גבי דפים שחולקו במקום.

דפים מעין אלו הודפסו במספר מוגבל, לתכלית ספציפית של אירוע מקומי מאוד, בבית עלמין זה בלבד, ביום אחד בשנה, ולאחר שימוש נאספו לגניזה.

המסמך נמצא בספרייתו של ברל שור (94) יליד העיר קרקוב. בנו, עו"ד דוד שור, העביר את התפילה לידי יהודי קרקוב ואלו צפויים לבצע את התפילה הערב, ל''ג בעומר, לראשונה מאז השואה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו