מבחן ראשון לימין: הסדרת ההתיישבות הצעירה

חוק הסדרת ההתיישבות הצעירה יעלה להצבעה ביום שני, ביוזמתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואורית סטרוק, ויהווה מבחן למפלגות הימין.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז באייר תשפ"א

מבחן ראשון לימין: הסדרת ההתיישבות הצעירה-ערוץ 7
ח"כ סטרוק
צילום: ערוץ 7

מספר חודשים לאחר שעבר בקריאה טרומית בכנסת יתבקשו חברי הכנסת לדון בחוק ׳מרקם חיים׳ להסדרת ההתיישבות הצעירה כבר ביום שני הקרוב.

יו״ר הציונות הדתית ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ ויו״ר סיעת הציונות הדתית בכנסת ח״כ אורית סטרוק פנו הבוקר (חמישי) ליו״ר הוועדה המסדרת ח״כ מיקי זוהר בבקשה לזמן כבר היום דיון של הועדה המסדרת ליום שני הקרוב מיד לאחר כינוס הנשיאות על מנת לאשר פטור מחובת הנחה ל׳חוק ישובים ושכונות בהליכי הסדרה התשפ״א' אותו הניחה על שולחן הכנסת ח״כ סטרוק ועליה חתומים רבים מסיעות הימין.

בין החתומים חברי הכנסת מימינה, תקווה חדשה וישראל ביתנו. יש לציין כי להצעת החוק הצטרפו כיוזמים גם יו״ר ימינה ח״כ נפתלי בנט ויו״ר תקווה חדשה ח״כ גדעון סער.

במכתבם ליו״ר הוועדה ח״כ זוהר שצפוי לאשר את הבאת החוק לדיון נאמר: "ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון מונה עשרות אלפי תושבים, עיקרן משפחות גדולות ומרובות ילדים, שנשללים מהם תנאי מחיה בסיסיים ושירותים מינימליים כגון מים, חשמל, דרכי גישה, מרכיבי בטחון, ועוד".

עוד הוסיפו סמוטריץ' וסטרוק, "הסדרת ההתיישבות הצעירה זוכה לקונצנזוס רחב מאוד. כך למשל: הצעת החוק עברה בקריאה טרומית בכנסת הקודמת ברוב עצום של 60 תומכים מול 40 מתנגדים בלבד. כמו כן ראשי סיעות רבות, בהן הליכוד, ש"ס, ימינה, תקווה חדשה והציונות הדתית התחייבו בחודשים האחרונים להסדיר את ההתיישבות הצעירה מיד לאחר הבחירות".

לדבריהם, "הצעת חוק זו חתומה בידי רובן המכריע של חברי הסיעות הנזכרות לעיל, יחד עם חברי הכנסת מטעם סיעת יהדות התורה וישראל ביתנו, ועל כן סביר שתעבור ברוב גדול"

בסיום המכתב הדגישו "עקב חוסר היציבות השלטונית, ובשים לב לחודשי הקיץ המתקרבים והפגיעה האנושה והמתמשכת במרקם החיים של התושבים, אנו מבקשים לפטור את הצעת החוק מחובת ההנחה, ולאפשר לחוקק את החוק באופן מיידי, על מנת להביא למימוש ההבטחה השלטונית לתושבים, ולסיום הסבל המתמשך ואפלייתם לרעה".

מפורום ההתיישבות הצעירה נמסר בתגובה, "עיניי עשרות אלפי תושבי ההתיישבות הצעירה נשואות אל חברי הכנסת מכלל המפלגות הלאומיות, אשר בידם ובכוחם להסדיר את ההתיישבות הצעירה בתוך ימים".

"אנו קוראים ליו"ר הועדה המסדרת ח"כ מיקי זוהר ויו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין לכנס את הוועדה המסדרת ביום שניה הקרוב, ומצפים מחברי הכנסת להצביע בישיבת הועדה המסדרת בעד פטור מחובת הנחת החוק. יש רוב להצעת החוק, יש רוב להסדרה, יש רוב לשינוי החשוב והמיוחל עבור חיי ילדינו", הוסיפו.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן קרא גם הוא לקדם את ההצעה, "לא יעלה על הדעת לערבב בין אידאולוגיה וערכים לבין מריבות שעה בתוך הבית פנימה. גם אם עדיין לא הצלחתם להסכים על דמותה של ממשלת ישראל העתידה לקום, חוקים אידאולוגיים מובהקים כמו חוק מרקם חיים המסדיר את ההתיישבות הצעירה לא יכולים להידחות פעם אחר פעם. החוק המוצע מהווה צעד משמעותי מעין כמוהו עבור מתיישבים ביהודה ושומרון. ועמדתכם בנוגע אליו תעיד כמאה עדים מהו סדר העדיפויות שלכם - אידאולוגיה וערכים או משחקי הכס הפוליטיים".

מועצת יש"ע קראה לחברי הכנסת לפעול יחד למען הסדרת ההתיישבות הצעירה: ''20 אלף תושבים מחכים כבר יותר מדי זמן להסדרת היישובים בהם הם חיים כבר שנים רבות ללא תשתיות מסודרות ותקניות. בכנסת הנוכחית ישנו רוב גדול של חברי כנסת אשר תומכים בהסדרת ההתיישבות. רק שיתוף פעולה בין כל הסיעות הלאומיות, יאפשר את העלאת חוק מרקם חיים, שמטרתו הסדרת ההתיישבות הצעירה, לדיון ביום שני הקרוב".