ח"כ מאי גולן
ח"כ מאי גולן צילום: חזקי ברוך

ח"כ מאי גולן (ליכוד) הגישה שאילתה לשר הביטחון בני גנץ בנוגע לחשד להדלפות מידע מהמנהל האזרחי לביטחון המסכל הפלסטיני.

השאילתא הוגשה בעקבות תחקיר של צבי יחזקאלי וארגון 'עד כאן' אשר פורסם בערוץ 13 בו נחשף כי עובדי המנהל האזרחי ביו"ש דיווחו לביטחון המסכל על עסקאות מקרקעין בין ערבים ליהודים. דיווחים אשר הובילו לעינוי פלסטינים ולעיתים אף לרצח.

בשאילתה נכתב, "פורסם בתקשורת כי פקידים במנהל האזרחי מעבירים מידע לביטחון המסכל הפלסטיני, אודות חשדות לעסקאות מקרקעין בין יהודים לפלסטינים, דבר שהוביל לעינויים ולעיתים אף לרצח". עוד נכתב כי בדו"ח מבקר המדינה האחרון, אשר פורסם באוג' 2020, הוזכרה התופעה".

השאלה עצמה אותה הציגה גולן לגנץ היא "כיצד משרדך נערך למניעת פעולות אלה, ואלו צעדים ננקטו כנגד פקידים אלה?".

נזכיר כי בתחקיר פורסם כיצד עובדים פלסטינים במנהל האזרחי מדווחים לביטחון המסכל על פלסטינים החשודים בביצוע עסקאות מקרקעין עם יהודים. בכך למעשה מפעיל הביטחון המסכל סוכנים עובדי משרד הביטחון הישראלי, כאשר במקביל לעבודתם הינם פלסטינים המתגוררים בשטחי הרש"פ , ומשתפים פעולה עם מנגנוני הביטחון מרצון או מאונס.

בין היתר נחשף כי נידאל עטארי, עובד בכיר של המנהל אשר עוסק בפיקוח על כלל עסקאות המקרקעין באיו"ש , נחטף בידי חמושים פלסטינים מביתו ונכלא במתקן של הביטחון המסכל ביריחו, במשך מספר חודשים. למרות זאת, בתום מעצרו חזר לתפקידו במנהל האזרחי ואף קיבל קידום, כשאיש במנהל האזרחי לא טורח לברר מדוע נעצר והאם הביטחון המסכל גייס אותו לצרכיו.

בנוסף, מספר פלסטינים העידו כיצד מיד לאחר שביקרו במנהל לצורך ביורוקרטיה לגבי הקרקע בבעלותם, זומנו לתשאול בביטחון המסכל הפלסטיני ואף עברו עינויים.

גם מבקר המדינה התייחס לתופעה בדו"ח שפורסם באוגוסט האחרון, בו קבע כי הבעיה המבנית בהעסקת עובדים פלסטינים בתפקיד כה רגיש ודליפת המידע מהם ידועה למנהל האזרחי ולשב"כ, אך למרות זאת לא נעשה דבר כדי לתקן את המצב.

כאמור, כעת נשאל שר הביטחון גנץ כיצד משרד הביטחון נערך למניעת ההדלפות, ואילו צעדים ננקטו נגד עובדי משרד הביטחון הפלסטינים אשר משמשים כמקורות של הביטחון המסכל בתוך משרדו.

גלעד אך, מנכ"ל עד כאן, מסר "המצב הנוכחי בו עובדי המנהל האזרחי, שחשופים למידע רגיש וכל מכירת אדמה ליהודים עוברת תחת עינם הפקוחה, מעבירים דיווחים שוטפים לביטחון המסכל ללא כל פעולות מנע מצד מדינת ישראל - הוא מצב הזוי".

"העלמת העין מצד משרד הביטחון, למרות דוח המבקר החריף, מעבירה מסר של הסכמה שבשתיקה לאפליית יהודים בעסקאות על רקע אנטישמי ולעינויים הלא אנושיים שעובר מי שחושב למכור נדל"ן ליהודי. נראה כי מכל הסיפור עולה מסקנה ברורה אחת: המנהל האזרחי נכשל כישלון מוחץ בניהול הקרקעות באיו"ש וחייבים להפקיע מידיו את התפקיד הזה בדחיפות ולהעביר זאת לגוף אחר, שאין למנגנונים הפלסטינים דריסת רגל בו", הוסיף אך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו