ארה"ב: הפסד למחנה הדמוקרטי

המדינות "הכחולות", אלו שבהן מנצחת המפלגה הדמוקרטית באופן מסורתי, הפסידו אלקטורים ונציגים בבית הנבחרים לבחירות הבאות

מיכל לוי , י"ז באייר תשפ"א

ארה"ב: הפסד למחנה הדמוקרטי-ערוץ 7
גבעת הקפיטול
צילום: ISTOCK

פעם בעשור נערך בארה"ב מפקד אוכלוסין גדול, שסופר את מספר האזרחים המתגוררים בכל אחת מהמדינות ובהתאם לכך מחלק את הנציגויות שלהן בחבר האלקטורים ובבית הנבחרים.

במסגרת זאת, מחולקים 435 הנציגים בבית הנבחרים, לפי מספר האזרחים המתגוררים בכל מדינה, כך שכל נציג מייצג שיעור של 1 חלקי 435 ממספר האזרחים בארה"ב.

אתמול פורסמו תוצאותיו של מפקד האוכלוסין האחרון וממנו עולה כי המדינות הדמוקרטיות הפסידו נציגים בבית הנבחרים ובחבר האלקטורים לטובת המדינות המזוהות בדרך כלל עם המפלגה הרפובליקנית.

לתוצאות אלו לא תהיה השפעה כמובן על הבחירות שכבר התקיימו, אבל הן כן עשויות להיות משמעותיות לגבי הבחירות שיתקיימו מעתה ובמשך עשר השנים הקרובות, כולל בחירות האמצע שייערכו בעוד כשנה וחצי לקונגרס האמריקאי ושמתחילות לעורר ענין כבר בימים אלו.

שבע המדינות שהפסידו כל אחת נציג אחד הן ניו יורק, קליפורניה, אילינוי, מישיגן, וירג'יניה המערבית, אוהיו ופנסילבניה.

המדינות הללו הפסידו גם נציג בבית הנבחרים וגם נציג בחבר האלקטורים הבוחר את הנשיא, כלומר, ההשפעה שלהן על בחירתו של הנשיא הבא תהיה פחותה במעט מזו שהיתה להם בבחירות הקודמות.

מעניין לציין שעבור קליפורניה מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה היא הפסידה נציגות, לאחר שאוכלוסייתה הצטמצמה. דבר כזה לא קרה לקליפורניה מאז הוכרזה כמדינה לפני 170 שנה.

המדינות המרוויחות הן טקסס שקיבלה תוספת של שני אלקטורים ושני נציגים בבית הנבחרים, וכן חמש מדינות שמרניות שהרוויחו כל אחת נציג אחד נוסף בקונגרס ונציג אחד נוסף בחבר האלקטורים: פלורידה, צפון קרוליינה, קולורדו, אורגון ומונטנה.