'מעצבים את דעת הקהל בעולם נגד ישראל'

אולגה דויטש, סגנית נשיא NGO Monitor עם צאתו של דו"ח בינלאומי חדש נגד ישראל: עבור ממשלת ישראל המאבק מורכב משפטית, אך אסור לשתוק.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשפ"א

עם פרסומו של דו"ח human rights watch נגד ישראל ומדיניותה, מתארחת סגנית נשיא ארגון NGO Monitor, אולגה דויטש, באולפן ערוץ 7 ומספרת על הדו"ח והשפעותיו.

לדבריה, אמנם התבטאויות נגד ישראל אינם אירוע נדיר, אך ההתייחסות התקשורתית והציבורית לה זוכה הדו"ח שהפיק ארגונה רחבה ומשמעותית הרבה יותר מאשר בעבר. בין השאר מדובר בכתבות המתייחסות לדו"ח בניו יורק טיימס ובעיתונים גדולים נוספים.

"הדו"ח לא מתאר את המצב בארץ לפי הניתוח שלהם, אלא כולל שורה של המלצות ספציפיות כמו הטלת אמברגו וסנקציות נגד ישראל, הקפאת נכסי ישראלים, סנקציות נגד בכירים ואזרחים בישראל, חרם נגד חרמות שעושות עסקים עם ישראל, בכל גבולותיה של ישראל, והחמור ביותר הוא המלצה לקדם את התיק הפלילי נגד ישראל בבית המשפט בהאג", אומרת דויטש בהתייחס לתוכנו של הדו"ח.

דויטש רואה את המסלול נגד ישראל בבית הדין בהאג כחלק בלתי נפרד מפעילויות של ארגונים אחרים המבקשים לתפור תיק נד ישראל ומכינים דו"חות נגד ישראל. "העובדות כביכול מהשטח מגיעות מארגונים לא ממשלתיים ותוקף את זכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית, הוא תוקף את חוק השבות שמאפשר ליהודי העולם בית".

בדבריה היא מציינת את המציאות בה בישראל של אחרי הבחירות מי שעשוי להכריע את הרכבה של הממשלה בישראל היא דווקא מפלגה ערבית, עובדה שאמורה לדחות מכל וכל את טענות האפרטהייד נגד ישראל.

על השאלה אם נכון שישראל הרשמית הא שתתמודד מול הטענות המוטחות בה, או משא נכון שארגונים חוץ ממשלתיים הם שינהיגו את המאבק, אומרת דויטש כי ארגונה וארגונים נוספים בקהילה הפרו ישראלית נאבקים בזירה הבינלאומית, בפרלמנטים ברחבי העולם וכיוצא באלה, בעוד לממשלה מורכב יותר לקבל החלטה כיצד ואם לנהל מערכה מסוג זה. מדובר בהחלטות משפטיות מורכבות שרק ממשלת ישראל היא שיכולה לראות את התמונה הכוללת ולקבל החלטות בהתאם. עם זאת היא מדגישה כי אסור לשתוק מול מגמות שכאלה. "כולנו יודעים שמדובר בתעמולה שקרית נגד ישראל. הם בונים בעוד דו"ח ועוד דו"ח את דעת הקהל נגד ישראל".

ואלי לא ניתן להסביר לעולם את השאיפה הציונית לייהד את ארץ ישראל? דויטש משוכנעת שהאמת הפוכה לחלוטין. היא מזכירה את החקיקה המקובלת במדינות רבות בעולם ולפיה אנטי ציונות היא פן של אנטישמיות ולא ניתן להפריד בין הדברים. "אסור להגיד שאין מה לעשות. יש מאבק ואנחנו בהחלט לא מפסידים בו".