ראש ההרכב השופט פוגלמן
ראש ההרכב השופט פוגלמן צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שופטי בג"ץ דחו היום פה אחד את עתירת יעקוב ראבי, בעלה של עאישה ראבי שנהרגה מפגיעת אבן שנזרקה על רכבה, להרוס את בית משפחת הנער שהואשם בהריגתה.

הבעל טען כי ההחלטה לא להרוס את בית משפחת הנער נגועה באפלייה פסולה בין יהודים לערבים, וכי כפי שנהוג להרוס בתי מחבלים ערבים יש להרוס גם את בית משפחתו של הנער.

המפקד הצבאי הגיב וטען כי העתירה הוגשה בשהוי רב, ובנוסף ציין כי הפעלת הסמכות להרס בתים, שעניינה הוא הרתעתי – אינה נדרשת בעת הזו על מנת להרתיע מפגעים פוטנציאלים מהמגזר היהודי מביצוע מעשי טרור.

בפסק הדין קיבל השופט פוגלמן את טענת השיהוי, וציין כי בעבר פסל בג"ץ צו הריסה שהוצא שלושה חודשים לאחר הגשת כתב אישום, בעוד שבמקרה הנוכחי מהגשת כתב האישום ועד למכתב הראשון ששיגר ראבי למפקד הצבאי עברו ארבעה חודשים, ועד לעתירה עצמה חלפה שנה וחצי.

"להשקפתי די בפרק הזמן של למעלה משנה וחצי שחלף בין מועד הגשת כתב האישום לבין מועד הגשת העתירה, כדי להביאנו למסקנה שאין עילה להורות למפקד הצבאי לעשות שימוש בסמכותו האמורה", כתב פוגלמן.

"לא היתה מניעה לפנות למשיב 1 (המפקד הצבאי) במועד מוקדם יותר, בסמוך לאחר הגשת כתב האישום, או להגיש את העתירה במועד מוקדם יותר בנסיבות שבהן המשיב 1 נמנע ממתן תשובה כאמור", הוסיף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו