ל"ג בעומר: מאות אלפי יהודים במירון

כמדי שנה ההילולה החלה בהדלקה של האדמו"ר מבויאן. ההדלקה המרכזית של הציונות הדתית תיערך בשעה 1:30 לפנות בוקר ותועבר כאן בערוץ 7.

חזקי ברוך - הר מירון , י"ז באייר תשפ"א | עודכן: 22:32

כחצי מיליון גברים, נשים וילדים עתידים להשתתף בהילולת ל"ג בעומר סמוך לציון הרשב"י במירון, לאחר שבשנה שעברה נערכה הילולה מצומצמת בשיא מגיפת הקורונה.

ההילולה עצמה נפתחה הערב בשעה 20:00 בהדלקה המסורתית הראשונה אותה יבצע האדמו"ר מבויאן, ולאחר מכן תתקיימנה במתחם הקבר סדרת "הדלקות" על ידי אדמו"רים ורבנים.

ההדלקה המרכזית של הציונות הדתית תתקיים השנה בפעם הראשונה, על הגג של הציון ברחבה הגדולה. בשעה 1:30 תתקיים התוועדות בתורתו של רשב"י בתוך מתחם הישיבה הסמוך. ובשעה 3:30 ההדלקה על גג ציון הרשב"י ברחבת ההדלקות הגדולה.טוען....

צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי ל-52 בני אדם שהגיעו להילולת הרשב''י במירון, בהם גבר כבן 80 שהתמוטט ואיבד את הכרתו בציון הרשב"י על רקע רפואי ופונה בניידת טיפול נמרץ של מד"א לביה"ח זיו במצב קריטי תוך ביצוע פעולות החייאה.

5,000 שוטרים צפויים לאבטח את ההילולה והנוכחות בתוך מתחם ההדלקות תוגבל לעד עשרת אלפים בני אדם בכל רגע נתון. לפי המתווה שסוכם, יוכלו להיכנס למתחם ההדלקה רק אנשים שמחזיקים בתעודת מתחסן או בתו ירוק, אך בכוחות הביטחון מעריכים שלא ניתן יהיה לפקח על כך.

במהלך הבוקר פרצו מהומות בין חוגגים שהקדימו להגיע להר מירון ובין במקום לכוחות הביטחון שעסקו בהכנת השטח לקראת ההילולה הגדולה שתיערך הלילה. במהלך העימותים קראו חלק מהנוכחים במקום לעבר השוטרים "נאצים". שניים מהם נעצרו בחשד להפרות סדר והפרעה לשוטרים בביצוע עבודתם.

"מדובר באחד מהאירועים המורכבים ביותר שמדינת ישראל מקיימת", אמר הרב יוסף שוינגר מנכ"ל המרכז הארצי למקומות הקדושים. "השנה המשימה מורכבת ומאתגרת. אנו נמצאים בתום שנת הקורונה ובשל המגבלות השנה האירוע קצר יותר ואינו מתפרס ל- 24 שעות, במורכבות הזו אנו פועלים".

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו קרא לציבור להקדים את ההגעה למירון והיציאה ממנו על מנת שלא לגרום לחילול שבת המוני.

במשרד התחבורה קוראים לציבור לעשות שימוש בתחבורה ציבורית כדי להגיע מירונה. 20 רכבות מיוחדות ישנעו את הנוסעים להילולה והם יגיעו לכרמיאל ומשם יעלו להר בשאטלים. הנסיעה היא בהזמנת שובר נסיעה מראש.

המרכז הארצי למקומות קדושים ומשרד הבריאות יקימו מתחם חיסונים במקום כדי לעודד את הציבור להצטרף למעגל המחוסנים מהקורונה.

הרב ישראל דרעי מנהל מחוז צפון במרכז המקומות הקדושים ציין כי גם השנה ההר ערוך לקליטת והודה למשרד לשירותי דת על השקעה תקציבית בשיפור התשתיות שיאפשרו את הגעת ההמונים בבטחה להר.מירון במספרים:

15,500,000 ש''ח - תקציב ההילולה מהמשרד לשירותי דת

500,000 - עולים לרגל

7,000 - נסיעות הלוך וחזור לציון במירון

4,000 - אוטובוסים שיעמדו לרשות העולים לרגל

5,000 - שוטרים ולוחמי משמר הגבול יאבטחו את האירוע

19 - הדלקות במהלך 24 שעות של האירוע

6 – טרמינלים שהוכנו והוכשרו לקלוט את מאות האלפיםטוען....

צילום: אלישמע סנדמן