ל"ג בעומר
ל"ג בעומר צילום: פלאש 90

בר יוחאי | איציק אשל | רמיקס

נדמה שאין גבעה דתית-מוזיקלית שהזמיר המזרחי איציק אשל לא קפץ עליה ותקע בה יתד. זה התחיל לפני כעשור עם אלבומי שירי השבת שהשתלטו על נחלת מוזיקת יום שישי – פיוטי שבת, זמירות מתוך התפילה, לחנים עממיים, ובשנים האחרונות מחרוזות לחנוכה, לפורים, לפסח ולכל עת – שירי ילדים, מנגינות מוכרות וצלילים שכולם אוהבים.

סרטון אחר סרטון, חג אחרי חג, אשל, יחד עם שותפו המוזיקלי הנאמן, הנגן והמעבד דוד ביתן, כובשים עם מיליוני צפיות את פלייליסט המועדים והמסורת היהודית של עולם המוזיקה הוירטואלי.

בשנה שעברה הצטרף הלחן החדש של ר' משה לוי לפיוט 'בר יוחאי', לקראת ל"ג בעומר. הניגון, שזכה לכינוי 'מנגינת בתי הכנסת', נכנס בשנים האחרונות לפיהם של בני ישיבות ולכליהם של נגני מירון ותפס מקום של כבוד בתוך סט שירי ההילולה.

השנה, הפך הפיוט לרמיקס אגרסיבי, מעשי ידי דיג'יי ניסו סלוב. הרמיקס מצוין לחובבי הרמיקסים, אבל קשה שלא להירתע מהקשיחות ומהאימה מלאת הבאסים שמשדר הרמיקס. נכון שהתרגלנו לשירי קודש בקצב מועדונים, בעיקר מקבוצה מסוימת שבתוך חסידות ברסלב, אבל לשמוע את המילים 'ואמרתם כה לחי' בקול העולה מתוך השאול בחרדה, מרגיש רחוק מטהרתו של רבי שמעון בר יוחאי ומעדינותה של תורת הסוד שגילה.

בר יוחאי | אלעד גבאי וחיבת הפיוט | פיוט

מן העבר השני של ביצועי 'בר יוחאי' נמצא הסרטון הבא, מבית 'חיבת הפיוט'.

אנשי פרויקט 'חיבת הפיוט', שפועל מטעם 'מרכז חיבה למורשת ישראל' בירושלים, 'מכון זלמן שזר' ומשרד התרבות, עמלים כבר מעל לשנתיים ליצור מאגר פיוטים, מכל עדות ישראל, בהקלטות מקצועיות ובביצועים מצולמים. מעל למאה וחמישים יצירות עלו לערוץ היוטיוב של הפרויקט, בחלקם, גילוי נאות, נטלתי חלק פעיל, וסך הכל צפויים בערוץ להגיע למאות נוספים של ביצועים בשנים הקרובות מעדות ספרד ואשכנז, מרוקו, בבל, חאלב, תימן וטורקיה.

אחד הקטעים היפים והנעימים לשמיעה הוא 'בר יוחאי' בלחן למסורת יהדות טורקיה ובקולו של המוזיקאי אלעד גבאי, מנהלה המוזיקלי של 'תזמורת חיבה' ואחד האמנים המוערכים בז'אנר. לצד הצילום הפשוט וגווני הפנים השונים של חבורת הנגנים, הביצוע האותנטי למוזיקה הטורקית מוסיף נופך מסתורי לפיוט בן המאה החמש עשרה של המקובל הרב שמעון לביא.

שבת שלום ושנשמע רק בשורות טובות!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו