אסון במירון
אסון במירון צילום: David Cohen/Flash90

גורם במשטרת ישראל שהתייחס לאסון הכבד בהר מירון הזכיר שמי שאחראי על ההילולה הוא מרכז המקומות הקדושים במשרד הדתות.

"מי שאחראי על האירוע זה המקומות הקדושים במשרד הדתות. בניגוד לטענות - המשטרה לא הציבה מחסומים. השוטרים עזרו לפרוץ מחסומים שהוצבו במקום כדי לתת מרווח לאנשים", אמר גורם במשטרה לגלי צה''ל.

הוא הוסיף: ''בשנים הבאות צריכים לתת למשטרה את הסמכות להגביל את מספר האנשים שמגיעים לאירוע".

''המשטרה הייתה כאן כדי לשמור על הסדר והמליצה בפני החוגגים לעזוב בשל הדוחק", סיפר גורם נוסף. ''הגורמים שמנהלים את ההילולה מקבלים מיליונים ממשרדי הממשלה בכל שנה בשביל לטפל בתשתיות ולהכין את ההר''.

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, התייחס לאסון הכבד במירון ואמר כי תהיה בדיקה יסודית, יתוחקרו הליקויים ויופקו לקחים. ״האסון אמש במירון הוא מהכבדים שידענו. אני מבקש מעומק הלב להשתתף בצערם של המשפחות שאיבדו את היקר להן מכל, ולאחל החלמה מהירה ורפואה שלמה, שאת חלקם ביקרתי הבוקר אחרי הערכת המצב שהתקיימה עם ראש הממשלה והמפכ״ל במירון'', אמר אוחנה.

''שמעתי מהם סיפורי גבורה על הפינוי המהיר והחילוץ המיידי שלהם על ידי כוחות ההצלה והמשטרה, חילוץ שבוודאי מנע אבדן חיי אדם נוספים. חייבת להיות ותהיה בדיקה יסודית, מעמיקה ואמיתית שתגיע לחקר האמת: איך, כיצד ומדוע קרה הדבר הזה, במקום ובנסיבות שבו הוא קרה — ואיך אפשר לעשות שלא יקרה שוב. הנחיתי את המשטרה להגיש כל סיוע למשפחות וכך יהיה״, הוסיף השר.

מנכ"ל 'איחוד הצלה' אלי פולק סיפר היום לערוץ 7 על מעורבות הארגון במאמצי ההצלה ועל הכאב הגדול שפקד את מתנדבי הארגון. "מראות קשים, מראות מזעזעים, אירוע של שירה, של שמחה מסתיים באבל", הוא אומר.

פולק סיפר על השתלשלות האירועים. "אנחנו ראינו את האירוע הזה כל הזמן שכן חלונות מרפאת 'איחוד הצלה' במירון נושקות למתחם שבו התרחש האסון. ראינו את הלחץ. התרענו אבל לא צפינו את האסון הגדול. בשלב מסוים כשהאירוע התפתח ואנשים צעקו 'אני לא נושם' התחלנו למשות אנשים החוצה אולם הלחץ היה עצום.

"ברגע שהמחסום נפרץ, האנשים שעמדו בקו הראשון, לא די שהתקשו לנשום לפני כן, כל הנחשול האנושי עבר עליהם ומכאן התוצאה הטראגית".

פולק הסביר את המאפיינים הקשים של האירוע הנוכחי. "כשאני בא לפיגוע אתה מוכן לזה. כאן תהליך ההפנמה שאנחנו באסון לקח זמן. אומרים ש'רבי שמעון מגן בשעת הדחק' היו שפירשו את זה למקום של 'דחק'".

בדבריו מתח ביקורת על אי סינכרון כלל ארגוני ההצלה במסגרת ההיערכות. "איך יכול שמאות מתנדבים שלנו פרושים בהר עם כל הציוד הרלוונטי, עם כל הכלים, אמבולנסים לפינוי - אך איחוד הצלה מחוץ לתרגיל ער"ן, רק כי אחד הארגונים דחק אותנו החוצה?

"היה שיתוף פעולה עם המשטרה. המשטרה הכירה את הכוחות. היה נציג מטעמנו. אבל ישנו ארגון שהוא מונופוליסט. אני לא מאשים. אני כועס".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו