בגלל בירוקרטיה: נתקע על ספינה למשך ארבע שנים

מספר ליקויים בבטיחות והרבה עומסים בירוקרטיים כלאו את מוחמד עאישה בספינה שלו למשך ארבע שנים

מתנאל ראט , י"ט באייר תשפ"א

בגלל בירוקרטיה: נתקע על ספינה למשך ארבע שנים-ערוץ 7
גם ספינה יכולה להפוך לכלא
צילום: iStock

אף אחד לא אוהב בירוקרטיה, אבל לפעמים עודף החוקים והתקנות מוביל למצבים הזויים במיוחד. השבוע, מוחמד עאישה "השתחרר" לראשונה מזה ארבע שנים מהספינה שהפכה לבית הכלא הפרטי שלו.

לפני כארבע שנים עגן מוחמד עאישה בנמל עדביה שבמצרים, בעצירה שהתגלתה כארוכה בהרבה מהמתוכנן. לאחר שעגן בנמל, גילה עאישה שציוד הבטיחות והתעודות שברשותו פגות תוקף, והיה צורך לחדש אותן לפני שיוכל לצאת חזרה לים.

לרוע המזל, הבעלים של החברה היו בחובות כספיים ולא יכלו לחדש את האישורים, ועאישה הוכרז כאחראי על הספינה עד שיושגו האישורים הנדרשים. עאישה מספר שהוא ראה את כל שאר המלחים בספינה עוזבים לדרכם כאשר רק הוא נשאר לבדו בכלי השיט, מחכה לאישור שגם הוא יוכל לעזוב.

לבסוף, עאישה נאלץ לחכות ארבע שנים עד שקיבל את האישור המיוחל. עם הזמן, הספינה התמלאה במזיקים וחרקים ועאישה נותר כלוא בספינה ללא חשמל ובריחוק מהחוף. כל מספר ימים עאישה שחה לחוף בשביל להטעין את הפלאפון שלו ולקנות לעצמו מצרכים ובמשך רוב שעות היום הוא שהה בסיפון הספינה הריקה.

הסיפור של עאישה התפרסם והוא אף הצליח ליצור קשר עם רשת ה-BBC ולתאר את המצב אליו נקלע. עאישה סיפר שזמני הבדידות הארוכים על הספינה השאירו בו נזק פסיכולוגי ונפשי, שהוא לא יודע האם הוא אי פעם ירפא. לדבריו, אחד הקשיים העיקריים בשהות בספינה הוא הלילה בו הוא נמצא לבד בחשיכה מוחלטת והוא מרגיש שהוא הולך לישון בתוך קבר.

השבוע, ארבע שנים לאחר שעגן במצרים, ובסיוע הארגון הבינלאומי לעובדי תעבורה, קיבל עאישה את האישור המיוחל. לדברי הארגון, המקרה של עאישה הוא לא היחיד וישנם עוד מקרים רבים ברחבי העולם של ימאים שנשארים כלואים בספינה שלהם עד שיקבלו את האישורים המתאימים.

למרות החוויות הקשות שעבר, עאישה הכריז שהוא לא מתכנן לעזוב את הים ושהוא מתכנן להמשיך לעבוד בתור קפטן גם בהמשך. אבל עד שזה יקרה, בינתיים הוא יכול סוף סוף לחזור הביתה ולבקר את המשפחה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!