תהלוכות ל"ג בעומר לזכר ההרוגים במירון

בחב"ד שקלו לוותר על המנהג שהנהיג הרבי מליובאוויטש בשל האבל הכבד. לבסוף הוחלט לערוך את התנהלוכות ולהקדישן לזכרם של הנספים.

ערוץ 7 , י"ט באייר תשפ"א

תהלוכות ל"ג בעומר לזכר ההרוגים במירון-ערוץ 7
תהלוכת ל"ג בעומר
צילום: חב"ד

עם קבלת הדיווחים הטראגיים על אסון מירון, בחב"ד התלבטו אם לקיים את תהלוכות ל"ג בעומר המסורתיות שיזם לפני למעלה מארבעים שנה הרבי מליובאוויטש ובהן משתתפים מידי שנה מאות אלפי ילדים והוריהם, ממגוון הציבורים בישראל.

בשעות הבוקר המוקדמות, התקבלה החלטה על ידי בי"ד רבני חב"ד וצעירי חב"ד לקיים את התהלוכות במתכונת שונה מהרגיל.

"הלב ממאן להאמין, וההרגשה קשה ומעיקה", כתבו בצעירי חב"ד לשלוחי חב"ד, באיגרת מיוחדת שהופצה מיד על הבוקר, "אך עלינו לקיים ואף לחזק את המנהג הקדוש - הוראתו וציוויו של הרבי, לקיים כינוסים ותהלוכות לכבודו של רשב"י להוספה באהבת ישראל ובאחדות ישראל, וכך גם בזכותם של ישראל, על ידי כינוסם של תינוקות של בית רבן".

כתמיכה להחלטה זו, פורסמה גם תשובתו של הרבי, בשנת תש"מ, לאחר אסון בחברון, או גם עלו ספקות בעניין קיום תהלוכות: "מעבירין את המת לפני הכלה. אזכיר על הציון".

ועם זאת, השלוחים התבקשו לתת "ביטוי בתהלוכה ובכינוס לכאב העצום של כולנו תוך התחשבות בכל מקום באופי ובמצב המשתתפים והסביבה ואנו קוראים לכל מארגני התהלוכות להקדיש את הכינוס לעילו נשמת הנספים ולומר תהילים לזכותם ורפואתם של הפצועים".

ואכן, בכל רחבי הארץ נערכו תהלוכות ענק, בהשתתפות מאות אלפי ילדים והוריהם, בהם נשאו שלטים עם מסרים יהודיים-ערכיים, שיננו פסוקי תורה, שמעו על דמותו של רשב"י והתחזקו במסרים של אהבת ישראל.