גנץ מנסה להקים ועדת חקירה ממלכתית

שר המשפטים מבקש חוות דעת מהיועמ"ש להקמת ועדת חקירה ממלכתית בזמן ממשלת מעבר. "לבצע בדיקה ראשונית כשהמידע זמין"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ' באייר תשפ"א

גנץ מנסה להקים ועדת חקירה ממלכתית-ערוץ 7
אסון במירון   
צילום: David Cohen/Flash90     

שר המשפטים בני גנץ פנה הערב (א') ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בבקשה לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית, בזמן ממשלת מעבר.

בפנייתו למנדלבליט כתב גנץ: "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון, שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות''.

לדבריו, בשל האפשרות כי חברי ממשלה יידרשו להתייצב בפני הוועדה, רק ועדת חקירה ממלכתית המתמנה על ידי נשיאת בית המשפט העליון, בראשות שופט, תבטיח את עצמאות החקירה ואת אמון הציבור.

גנץ הוסיף: "הקמת הוועדה לא תחזיר למשפחות את יקיריהן או תביא מזור לכאבן, אך ביכולתה למנוע אסון מעין זה בעתיד. ישנה דחיפות בהקמת הוועדה במהירות בכדי שתוכל לבצע בדיקה ראשונית כשהמידע זמין, ומבלי שהתקיימו פעולות חקירה רבות של גורמים אחרים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום (ראשון) פצועים מאסון מירון המאושפזים בבית החולים רמב"ם בחיפה.

נתניהו סיפר: "סיימתי עכשיו ביקור של חולים שנפגעו באסון הר מירון. התרשמתי כאן מהטיפול הנפלא שהם מקבלים על ידי הצוות הרפואי כפי שהתרשמתי גם מפעולת החילוץ, שללא ספק הצילה חיים, כולל של חלק מהאנשים שנמצאים כאן.

״אנחנו מתפללים לשלומם. אחד ההורים אמר לי את המשפט שמסכם את הכל: ׳פה מגלים שלעם ישראל יש לב אחד׳. ליבנו עם הפצועים וכולנו מייחלים ומתפללים להחלמתם המלאה", הוסיף ראש הממשלה.

עמרי גורגה, פרמדיק מד"א, היה מהראשונים שהגיע לזירת האסון המחריד שאירע בהר מירון בליל חמישי האחרון.

העומס הכבד בעת ההילולה גבה את חייהם של 45 בני אדם, צעירים ומבוגרים כאחד שנמחצו למוות, והוביל לפציעתם של מעל ל־100 איש.

גורגה שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב וסיפר על המראות הקשים להם נחשף.

עומרי גורגה סיפר כי היה עד לשניות הראשונות של האירוע, וכי "הייתה החלטה קשה במי לטפל". הוא הסביר כי הוחלט לטפל באלו המגלים סימני חיים. "מי שלא מגלה סימני חיים? אנחנו נצטרך להשקיע את כוחותינו בפצועים וחולים אחרים שישרדו. הרגשתי שאני יכול לעזור עם ניתוב כוח האדם שלי למקומות הנכונים, להסביר לציבור לאן לגשת; מי ששוכב עם סימני חיים ויכול להרים את היד שאני אזהה אותו, מי שלא יכול להרים יד - שיצעק או ישתעל".

הוא ציין כי בהקלטה שפורסמה בה הוא מזעיק עזרה למוקד האירוע, "לא שומעים את המוזיקה החזקה, את ההמון שדורס אותנו. אבל הייתי חייב להיות תקיף ולהעביר את המסר שקורה כאן אירוע חריג. אלפים רומסים והצוות שלי צריך לפלס את דרכו אליי.

''אני מרים כפפה כחולה למעלה כדי שיזהו אותי, אני נבלע בתוך המון, מזהים את האפודה הזוהרת, ומגיעים אליי לקבל הוראות. אני מעביר את המסר שמדובר באירוע רב נפגעים, מחלקים גזרות ומתחילים למיין".

בהמשך דבריו, הוסיף: "היו לי שני רגעים משמעותיים - הפילו אותי על הרצפה ומצאתי את עצמי שוכב ליד ילד בן 12, אחד מהאקסים (נהרג באירוע), מנסה לקום וההמון פשוט דורס אותי. השני, אני מדבר עם חבר שקוראים לו מאור, פרמדיק מתנדב, שרצה החייאה על עוד ילד. אני אומר 'אני צריך אותך שתעזור לי להציל אנשים שאפשר להציל', הוא אומר לי 'זה ילד אני לא יכול'. אני אומר לו 'תנתק את זה, אנחנו חייבים להציל אנשים שאפשר להציל'. קשה להפסיק לטפל בילדים".

כמו כן, הוא סיפר כי "הקהל לא הבין שמדובר באירוע רב נפגעים משמעותי מאוד, התזמורת המשיכה לנגן כל הזמן. ניסינו להעביר את המסר שצריך לפנות את האזור. אם אני לא תופס שוטר־שוטר ומבקש חסימות ומסביר להם איפה לחסום – זה לא היה עובד".

גורגה עדכן כי לאור המראות הקשים להם נחשפו, מד"א מספק עזרה נפשית: "מד"א יודע לתת עזרה מקצועית באירועים כאלה למי שזקוק לכך באופן מידי ולטווח הרחוק. יש קבוצה שתומכת ומנהלים שתומכים בנו אחרי האירוע. לצערנו זה לא אירוע ראשון, ואני מאמין שזה לא יהיה האירוע האחרון. כל תאונה קשה בשבילנו היא אסון".