ועדת חוץ וביטחון החלה לפעול

הוועדה הקימה ועדות משנה ושמעה סקירות חסויות בנושאי הערכת המודיעין העדכנית והערכת המצב האסטרטגית של ישראל

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א באייר תשפ"א

ועדת חוץ וביטחון החלה לפעול-ערוץ 7
יוצאת לדרך. היו"ר ח"כ אורנה ברביבאי
צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ

מליאת ועדת החוץ והביטחון הזמנית, בראשות ח"כ אורנה ברביבאי, החלה היום (שני) את פעילותה בכנסת ה-24.

הוועדה הקימה ועדות משנה ושמעה סקירות חסויות בנושאי הערכת המודיעין העדכנית והערכת המצב האסטרטגית של ישראל מראש חטיבת המחקר באגף המודיעין בצה"ל, תא"ל עמית סער, וראש החטיבה האסטרטגית באגף איראן ואסטרטגיה בצה"ל, תא"ל אורן סתר.

יו"ר הוועדה, ח"כ ברביבאי, אמרה בדיון: "אנו חיים במציאות חריגה גם בהקשר האיומים מקרוב ומרחוק וגם בהקשרי המציאות הפוליטית הסבוכה, שלא לומר בכאוס פוליטי. אני בטוחה כי מקובל על כל מי שיושב כאן שנעשה את הכל כדי להבטיח שהמענה לטובת ביטחון המדינה יהיה הטוב ביותר. לא נעלם מעיניי שהוועדה זמנית, אך למרות זאת, האחריות והסמכות של הוועדה לא פחותה מכל ועדה קבועה אחרת. בכוונתנו להתייחס במלוא הרצינות לסוגיות על הפרק ונעשה את המיטב למפות ולהגדיר את סדר היום ובתוך כל המורכבות לייצר את סדרי העדיפויות המתאימים".

"בשם כל הוועדה אנחנו שולחים תנחומים לקורבנות מחדל מירון, מחבקים את המשפחות ושולחים איחולי החלמה מהירה לפצועים. אתמול היה אירועי ירי חריג בצומת תפוח ומפה שולחים איחולי החלמה למי שנלחם ברגעים אלה על חייו ובריאותו. אני משוכנעת שכוחות הביטחון ישימו בקרוב את היד על בני הבליעל האלה והדין ימוצה עימם", הוסיפה.

לדבריה, "לאחר הקמת ועדות המשנה נעבור לדיונים חסויים, בהם ישמעו חברי המליאה סקירת מודיעין מראש חטיבת המחקר באמ"ן, וסקירה אסטרטגית מראש החטיבה האסטרטגית בצה"ל. ביקשתי לקיים את הסקירות האלה במליאת הוועדה, כדיונים ראשונים של המליאה, כדי "ליישר קו" על סוגיות הליבה הרגישות עליהן אנו אמונים. לתפיסתי חברי ועדת חוץ וביטחון, ללא קשר באיזו ועדת משנה הם נמצאים, צריכים להכיר את סדר היום של האתגרים הביטחוניים שלפתחנו".

אלו הן שלוש ועדות המשנה, תחומי עיסוקן והרכבן, כפי שאישרה היום מליאת הוועדה פה אחד:

א. ועדת המשנה למוכנות וביטחון שוטף – הוועדה אמונה על בחינת כלל ההיבטים המרכיבים את מוכנות וכשירות צה"ל לתרחישים השונים ובכלל זה ההישגים הנדרשים מצה"ל בגזרות הפעולה השונות כפי שמוגדרים על-ידי הדרג המדיני, התכנון האופרטיבי ומרכיבי ורמת המוכנות והכשירות למימושה. בנוסף, היערכות ומוכנות צה"ל למול משימות הביטחון השוטף בכל הגזרות.

בראשה יעמוד ח"כ עמר בר לב וכן יהיו חברים בה חה"כ יאיר גולן, ניר ברקת, איתן גינזבורג, ויו"ר הוועדה ח"כ ברביבאי. ממלאי מקום: חה"כ זאב אלקין (מ"מ ברביבאי), ואוריאל בוסו (מ"מ ברקת).

ב. ועדת המשנה להגנת העורף – הוועדה אמונה על בחינת מוכנות העורף הישראלי לתרחישים מגוונים בעת חירום. בין השאר, מפקחת הוועדה על מוכנות גופי החירום, סוגיית האחריות והסמכות, מיגון העורף, פינוי אוכלוסייה בחירום ומוכנות משרדי הממשלה, הרשויות והאוכלוסייה לתרחישי חירום.

בראשה יעמוד ח"כ מיכאל מלכיאלי וכן יהיו חברים בה חה"כ אופיר סופר, איתמר בן גביר, ישראל אייכלר, ויו"ר הוועדה ח"כ ברביבאי. ממלאי מקום: חה"כ רון כץ (מ"מ סופר) אלכס קושניר (מ"מ אייכלר) ונירה שפק (מ"מ ברביבאי).

ג. ועדת המשנה למודיעין, שירותים חשאיים ושו"ן (שבויים ונעדרים) – הוועדה, שהינה גם ועדת המשנה לענייני השב"כ, על-פי חוק השב"כ, מפקחת, בין השאר, על עבודת המוסד, אמ"ן, שב"כ, מלמ"ב ועוד. נושאי הפיקוח העיקריים הם: התרעה, הערכות מודיעין, המענה לצי"ח, תכניות עבודה ותכניות איסוף, תיאום בין שירותי, מערכות האיסוף השונות, תודעה והשפעה, ביטחון שדה וצנזורה, שו"ן ועוד.

בראשה תעמוד יו"ר הוועדה, ברביבאי וכן יהיו חברים בה חה"כ רם בן ברק, אבי דיכטר, אלי אבידר, גדעון סער ויאיר גולן.

כאמור, לאחר ההצבעה על ועדות אלה, המשך יום הדיונים בוועדה הינו חסוי, כאשר חברי הוועדה מקבלים תדריך מקצין הכנסת, ניצב יוסף גריף, על שמירה על ביטחון מידע, מקימים ועדת משנה חסויה נוספת, ושומעים על הערכת המודיעין והערכת המצב האסטרטגית.