אליחי בן ישי
אליחי בן ישי צילום: באדיבות המצולם

זה מספר חודשים שהמערכת הפוליטית עוסקת בשאלה האם נכון וראוי לשתף פעולה עם מנסור עבאס ומפלגתו רע"מ לצורך הקמת ממשלת ימין בישראל.

אם נעזוב לרגע את ההבטחות שניתנו על ידי הפוליטיקאים לציבור בנוגע לעניין (אין לנו כל כך ברירה, בדיעבד מסתבר שרובם ככולם לא מרגיש מחויבים להבטחות שלהם עצמם), נראה כי נושא שיתוף הפעולה עם עבאס מעלה שאלה גדולה בהינתן החלופה העומדת על הפרק:

"ממשלת שינוי" שחלק מחבריה מחזיקים בתפיסות עולם בעייתיות מאוד בכל הנוגע ליחסי הדת והמדינה, המאבק בטרור וניהול הכלכלה. קואליציה המורכבת מאיבתיסאם מרעאנה, גלעד קריב, יאיר גולן ומירב מיכאלי. כנסת שתפעל בצורה לעומתית כלפי ערכי מדינת היהודים באשר הם כאן.

במכתב שהתפרסם אמש קרא הרב צבי טאו שליט"א (!) להקמת ממשלה בהימנעות רע"מ, מהסיבה שהקמת ממשלת ימין היא 'קידוש השם', הקמת ממשלה עם שאינם יהודים היא 'חילול השם' ו- "גדול הוא קידוש השם מחילול השם".

לא כאמירה קלישאתית אלא כחוויה אמיתי, אדגיש בפתח הדברים- קטונתי.

ובכל זאת, בגודל השעה ובעקבות ההשלכות הרות הגורל שיכולות לענ"ד להיות להחלטה מהסוג הזה- אבקש לשגר מסר לבצלאל סמוטריץ' ושאר המתנגדים להקמת ממשלה מהסוג הזה - אל תישברו.

בחודשים האחרונים ערכתי עבודת מחקר קטנה על אמירותיו של מנסור עבאס קודם להחלטתו לפרוש מהרשימה המשותפת. מהדברים עולה תמונת מצב ברורה למדי: מנסור עבאס ושאר חברי מפלגתו תומכים בטרור, תומכים במחבלים, מתנגדים עמוקות לקיומה של מדינת ישראל והם מעולם לא ויתרו על החלום להקים מדינה איסלאמית בשטחה של מדינת ישראל.

היהפוך כושי עורו ונמר חבורבורותיו?

כבדרך כלל, גם במקרה זה התשובה היא- לא.

במהלך פוליטי מתוחכם פעל מנסור עבאס בשנתיים האחרונות להנדסת התודעה של כולנו לבקשתו היחידה "לדאוג רק לעניינים האזרחיים של ערביי ישראל".

אך לא כך הם פני הדברים. עבאס וחבורתו (בדומה לארגוני המחבלים חמאס וחיזבאללה), החליט שלצורך קידום עמדותיהם האמיתיות בדבר הקמת מדינת איסלאמית בין הירדן לים, יש קודם כל לפתח ולבסס את הכוח האיסלאמי הדתי בתוך מדינת ישראל וכשמטרה זו תושלם- יהיה ניתן לעבור למאבק המזויין ביהודי ארץ ישראל לצורך קידום עמדותיהם הלאומיות.

לשם הבהרת הנושא, אבקש לספר אנקדוטה קטנה ששמעתי מפי ד"ר מרדכי קידר:

מנהיג טורקיה ארדואן נצפה פעם אוכל במסיבת עיתונאים בצהרי אחד מימי הרמדאן. הדבר עורר פליאה רבה בקרב ערביי העולם. בקרב מנהיגי המדינות המערביות הדבר גרם דווקא לאופטימיות זהירה וסימן את התקרבות של ארדואן לעולם המערבי.

לאחר מספר שנים, ענה ארדואן לשאלת עיתונאי והסביר- לעיתים המטרות העומדות לפתחנו מחייבות מעבר על עקרונותינו. לא זנחתי עקרונותיי. אך לצורך קידום אותם עקרונות אכלתי וזאת כי ידעתי שאכילתי תביא לקידום מטרות האיסלאם האמיתיות על ידי הטעיית מנהיגי העולם המערבי.

במצב הדברים הנוכחי, אם תקום ממשלת ימין בהימנעות או בתמיכת עבאס וחברי מפלגתו- היא תהיה חייבת את אצבעותיו של עבאס וחברי מפלגתו לביצוע כל מהלך במדינת ישראל: בביטחון ובכלכלה, בדת ובמדינה, שאם לא כן (מכיוון שאין 61 אצבעות לקואליציה כזו ללא עבאס וחברי מפלגתו) תהיה באפשרותו של עבאס להפיל את הממשלה.

ולכן אבקש לקרוא למתנגדים האחרונים שנשארו להקמת ממשלה עם תומכי טרור- אל תישברו.

קול דמי אחינו זועקים אלינו מן האדמה- אלה שלצערנו כבר קיפחו חייהם ואלה שעלולים לקפח חייהם בגלל חולשת העקרונות, והמלחמה ה (לא בלתי) מתפשרת בטרור.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו