הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

לנוכח הקריאות של רבנים מובילים בציונות הדתית להסכים לממשלה הנתמכת על רע"ם בהנהגת מנסור עבאס, קובע הרב יואל בן נון כי עמדת הרב צבי יהודה קוק הייתה שערבים יכולים להצטרף לממשלה על רקע אזרחי רק אחרי שקיים רוב יהודי של 61 מנדטים.

"מעולם לא היתה לרב צבי יהודה איזושהי עוינות ביחס לאדם ערבי באשר הוא אדם. הוא תמיד אמר לנו 'אין לנו שום סכסוך עם אחמד ועם מוסטפה', אלו היו מילותיו", פותח הרב בן נון ומדגיש, אך מיד מוסיף כי הרב צבי יהודה התנגד למציאות בה ממשלת מיעוט תסתייע בתמיכת קולות ערבים על מנת להגיע לרוב.

"רוב יהודי היה תנאי לקיומה של ממשלה. אם יש 61 אז ברוכים הבאים, רע"ם יכולים להצטרף על בסיס אזרחי", אומר הרב בן נון ומספר כי על סוגיה זו דיבר פעמים רבות עם הרב צבי יהודה קוק ושאל אותו על כך, "זו הייתה עמדתו".

"אני לא מוכן להצטרף למשיכת חוטים פוליטית", אומר הרב בן נון ומוסיף כי המציאות העכשווית משונה ומוזרה שכן "אם יש רוב יהודי כבר לא מתעניינים בערבים, אבל אצל הרב צבי יהודה זה הפוך". כלומר, דווקא במצב בו יש רוב יהודי ניתן לצרף ערבים על מנת לטפל בסוגיות האזרחיות הנדרשות ושיתוף הפעולה הזה יכול להניב מהלכים מבורכים.

עוד מוסיף הרב בן נון ומעיר כי ישנן כמה וכמה סוגיות שיש לדון אם הן נחשבות לאומיות או פרטיות, כדוגמת מעמד האדמות בנגב, אך מעל כל הדיון שעוד צריך להתקיים דרוש בראש ובראשונה "רוב יהודי ואחר כך שיתוף פעולה אזרחי".

הרב בן נון מספר כי בתקופת גולדה מאיר היו דיונים שנסובו בדיוק על הסוגיה הזו של הקמת ממשלה שתסתייע בקולות ערבים על מנת לצלוח את 60 המנדטים, והרב צבי יהודה ביקר את גולדה על כך, על אף שבדרך כלל נהג לשבח את עמידתה האיתנה ועיקשת.

האם המשמעות היא מסירת מפתחות השלטון לידי השמאל? הרב בן נון אינו מקבל את ההנחה שזו האפשרות היחידה. לדבריו "צריך לשכנע את נתניהו לצאת למנוחה, לא לאחוז בהגה בכול הכוח. ברגע שהוא יסכים לצאת לנבצרות או מנוחה או חליפי ושאר שמות פוליטיים, תהיה ממשלת 65 בתוך יומיים והיא תתייצב על יסודות איתנים".

לטעמו של הרב בן נון "הפעלת לחץ על סער סמוטריץ' או בנט מגיע מכיוון נתניהו מתוך תפיסה שהוא המלך, אבל הוא לא המלך. צריך להפעיל את הלחץ עליו לצד ההכרה בדברים הטובים שעשה". באשר לחשש שמא אם יתפטר נתניהו מכהונת ראש הממשלה הוא ייאלץ להתפטר מכל תפקידיו בשל משפטו, מזכיר הרב בן נון כי גם לכך נמצא פתרון בדמות ההגדרה של ראש ממשלה חלופי וכיוצא באלה. מעבר לכך, אומר הרב בן נון, "לא יקרה כלום אם הוא ינהל את המשפט בשקט. אני מסכים שאלו סעיפים הזויים, אבל משפט צריך לנהל בנפרד מניהול המדינה".

באשר לעמדה שהציג בסוגיית שילוב רע"ם בממשלה רק לאחר 61 מנדטים יהודים משוכנע הרב בן נון כי "כך הבינו מרבית תלמידי הרב צבי יהודה", ואל לו ללחץ שבו שרוי נתניהו להביא למסקנות הפוכות מכך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו