הרב שלמה שיבר
הרב שלמה שיבר צילום: באדיבות המצולם

שאלה: זמן רב אני נפגש עם בחורה שבהחלט טוב לי איתה ואף יש לי רגשות חיוביים כלפיה. אבל כשאני מנסה לנתח שכלית מה אני אוהב בה, במה היא מיוחדת משאר הבנות - אני קצת נתקע.

היא אמנם טובת לב ואמיתית, חייכנית וצוחקת, כישרונית ואינטליגנטית ושמירת ההלכה חשובה לה. אבל אני מחפש ממנה איזו השלמה - ואני לא מספיק רואה במה היא יכולה להשלים אותי ולתת לי מעצמה, מלבד חברת נפש קרובה, אישה טובה שעוזרת ובניית בית משותף באזור הכיוון שלי.

האם זה מספיק בשביל להתחתן איתה? האם זה לא נקרא להתפשר? אני יודע שלא מתחתנים עם בחורה מושלמת וגם אני לא מושלם ואני לא מחפש שלימות. אך איך אני יכול לדעת שמה שאני מרגיש זה רגש אמיתי ולא רגש מתעתע? האם כל בן ובת שאין ביניהם פערים משמעותיים יכולים לחיות ביחד זוגיות טובה ואיכותית?


תשובה: ראשית, עצם העובדה שאתם חשים שאין ביניכם פערים ונעים לכם ביחד, זו אמירה חיובית גדולה שיש בינכם הרבה מן המשותף!

הנפש בכללותה מרגישה התאמה כאשר יש לכם שפה משותפת, תחומי עניין משותפים, ונרקמים יחד חלומות של שניכם.
אם אתה מרגיש נעימות ויציבות בקשר איתה, זה אומר שיש בסיס טוב ואיתן לאהבה - שהעיקר בו זה האמון המשותף שנוצר בינכם.

שנית, אל תמדוד אותה בסממנים חיצוניים, זהו לא המדד הנכון. איכותו של האדם לא נמדדת בסך הכישורים והמעלות שהוא נושא עימו, ובוודאי שאין לזה קשר לטיב האהבה ואיכות הזוגיות שתצמח בינכם.

איכות הקשר והאהבה בין בני הזוג נבנית במשך שנים על בסיס אמון ההדדי, תמיכה רגשית בשעות משבר וקושי, הקשבה עמוקה ונכונות תמידית להיות לעזר ושותפות זה עם זו.

בעזרת ה' עוד תגלה שיש לך הרבה מאד מה לקבל ממנה ולא פחות מזה גם מה שתוכל להעניק לה. הקבלה היא לא רק בחכמה ותובנות עומק, אלא בעיקר בחיבור איתן של חיים משותפים והתמסרות זה לזה ולמפעל המשותף שתקימו.
כשהיא תלד ילדים מתוקים ותהיה שותפה איתך בגידולם לתורה ויראת שמים – תגלה שזהו עולם ומלואו והיא האדם שאתה מעריך ביותר על פני האדמה!

שלישית, יתכן שמרוב הזמן שנפגשתם כבר התרגלת אליה וקיבלת אותה כמובן מאליו עד שאינך שם לב לכל מעלותיה הייחודיות. אנא התמקד מעתה לחפש את המיוחדות שבה ורשום לעצמך אחרי כל פגישה אילו דברים טובים אתה רואה בה ומעריך אותה.

אם תתחתנו, בוודאי תגלה עוד כמה תחומים שהיא מיוחדת בהם ויש לך הרבה מה לקבל ממנה.

לסיום, נשמע שאתה קצת מבוהל ונפחד מגודל ההחלטה להתחתן איתה (או להתחתן בכלל...) ולכן עולים וצצים להם כל מיני פחדים וחששות.

זה מצב נורמלי לחלוטין, אך עליך להיות חזק ואמיץ. אל תיתן להם להשתלט עליך ולהרוס את הקשר הטוב שהתרקם בינכם. יש לכם קשר נורמלי ובריא, שיש בו גם עליות וירידות, כמו לרוב הזוגות.

אך תמיד תזכור, שהטוב שבו הרבה יותר משמעותי בכמות ובאיכות מכל החששות הקטנים שצפים ועולים מידי פעם ומציפים את ליבך. בהצלחה!

'חמשת הקולות הפנימיים' - השיעור של הרב שלמה שיבר בפרויקט 252, יתקיים בע"ה מחר, כ"ג אייר (5.5.21) בשעה 20:20. עדין לא בפרויקט? הצטרפו עכשיו בלחיצה כאן >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו