כדי להרתיע את הטרור כדאי להפסיק את הרמייה העצמית

איך מודדים את הטרור? לפי מספר הפיגועים שהצליחו או שסופרים גם את אלה שסוכלו? מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו" קורא לראות את המציאות כפי שהיא

תגיות: מתן פלג טרור
מתן פלג , כ"א באייר תשפ"א

כדי להרתיע את הטרור כדאי להפסיק את הרמייה העצמית-ערוץ 7
מתן פלג
צילום: אור אלכסנברג

בתוך פחות משבוע התקיימו שלושה אירועי טרור בחתימה בינונית - ניסיון דקירת שוטר, נסיון דקירת חיילים בגוש עציון וכן אירוע פיגוע ירי בצומת תפוח. אבל לפני שמתחילים שוב לדבר הצורך בהחזרת ההתרעה, כדאי לדבר על הצורך החזרת היכולת להתמודד עם האמת.

את אירועי הטרור נגד ישראל אפשר למדוד במספר אופנים וכל אחד מהם עשוי להביא לידי מסקנה שונה. אם ניקח למשל את שנת 2020 ונספור אותה לפי כמות נרצחים, נגיע למסקנה שזו הייתה שנה שקטה. מפני "שרק" שלושה ישראלים נרצחו בה. הלוחם עמית בן יגאל, הרב שי אוחיון והאם אסתר הורגן השם יקום דמם. אם זה הסיפור שנספר לעצמנו נוכל על פניו להיות מרוצים ולחשוב שתקופת הטרור מאחורינו.

אבל אם נספור את אותה שנה בדיוק לפי כמות "פיגועים משמעותיים שסוכלו", נגיע למסקנה ש-2020 כלל לא הייתה שקטה ולמעשה החברה הישראלית בורחת מן האמת המרה. זאת מהסיבה שעל פי סיכומי השב"כ סוכלו באותה שנה 283 פיגועי ירי, 70 פיגועי דקירה, 62 מטעני חבלה, 10 פיגועי דריסה ו-5 אירועי חטיפה.

כלומר בשנת 2020 לא עבר יום בלי שמשהו ניסה להוציא לפועל רצח המוני נגד יהודים. כל זאת מבלי להוסיף אירועי זריקות אבנים ובקבוקי תבערה שגרמו לא פעם למות ישראלים. כך שהרשימה גבוהה במאות אחוזים.

מכאן המסקנה שאין הרתעה. מדי יום שוקלים מחבלים פוטנציאליים את צעדיהם על פי רווח והפסד, ואיך שהוא במשוואה הזו מנצחת החרב. מחבל פוטנציאלי חושב על הכבוד שיזכה לו בכפר לאחר המעשה, על הבטחת ההכנסה שיסדר למשפחתו דרך הרשות הפלסטינית ומבין שמדובר בעסק משתלם. במידה והמחבל יצא חי, הוא בכלל ירוויח.

תנאי הכלא למחבלים הם לוקסוס הכולל בשר אדום, שייקים וקינוחים. מתקני כושר ואירובי, ערוצי טלוויזיה, מקלחות חמות ללא הגבלה, לימודים, והכי חשוב- סביבה בטוחה בה מחולקים המחבלים באגפים לפי שיוך ארגוני. כל הטוב הזה בחסות מדינת ישראל.

הטרור יוצר שתי בעיות עיקריות. הראשונה שהוא הורג ופוצע. השנייה שהוא מרתיע ישראלים. אין ספק שהרבה יותר אזרחים היו מוכנים לגור ביהודה ושומרון אילולא סכנת הפיגועים. אם בליינים מתל אביב מפחדים לנסוע למסיבה בבקעת הירדן דרך צומת תפוח ולכן מתארגנים בשיירות כמו בכניסה ללבנון, או אמא שנוסעת לביתה בעתניאל עם שני ילדים בחושך, לא נושמת מצומת הגוש ועד הכניסה ליישוב - אז המדינה בבעיה ואת זה לא צריך לקבל.

לכן מדינת ישראל חייבת לאמץ חבילת הרתעה נגד הטרור. לא מחר אלא היום. לאמץ תיק הפעלה כולל, שבו ננקטים מספר צעדים בבת אחת נגד מחבל ברגע שאומת עם הפיגוע. הכוונה העומדת מאחורי החבילה היא הרצון להשפיע על שיקול דעתו בטרם הוא יצא לפגע.

תיק ההפעלה האוטומטי הזה צריך לכלול הריסת בית המחבל עד היסוד בתוך 24 שעות. שלילת תושבות ממנו ומבני משפחתו הגרעינית. גירוש משפחתו הגרעינית לעזה. ביטול היתרי עבודה לבני משפחתו של המחבל במעגלים רחבים. בנוסף המחבל הפוטנציאלי חייב להבין שאם הוא יוצא חי, קיים סיכוי סביר שיושת עליו עונש מוות. ואם יישלח במקום זאת לכלא הישראלי הוא באמת יסבול שם כי כלל ההטבות המופלגות והשערורייתיות של המחבלים בבתי הכלא נפסקו.

רק כך ייבלם הטרור ואולי יתקיים סיכוי שיום אחד הפלסטיניים יוותרו על התקווה להשמיד אותנו באמצעות טרור. קידום אותה חבילת הרתעה יש בה לשנות את דעתו של המחבל הפוטנציאלי בטרם קם מהספה בבית הוריו כדי לבצע את זממו.

 

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו"