"חשוב שהתלמידים ירגישו שהם בטוחים"

ראש ישיבת ההסדר באיתמר, הרב יהושע ון דייק, סיפר על הפיגוע הקשה ועל הדרך בה מתמודדים הישיבה ותלמידיה עם האירוע.

ערוץ 7 , כ"א באייר תשפ"א

בצל הפיגוע הקשה אמש שבו נפצעו שלושת תלמידי הישיבה יהודה גואטה בניה פרץ ועמיחי חלא, בישיבת ההסדר באיתמר, ביקשו הבוקר (שני) לחזור לשגרת לימוד, כאשר ראש הישיבה הרב יהושע ואן דייק ישב עם התלמידים לשיחת חיזוק והעצמה עם התלמידים.

לאורך היום יצאו קבוצות תלמידים לבית החולים בילינסון לבקר את חבריהם בשעתם הקשה. בנוסף, יסמין שקד, העומדת בראש מרכז חוסן של המועצה האזורית שומרון העבירה לצוות הישיבה תדרוך בנושא.

"בזמן הפיגוע קיבלנו את הדיווח מתלמידי ישיבה שלנו שנכחו במקום ודאגו לעדכן אותנו במקרה", גולל הבוקר הרב ואן דייק את רצף האירועים הקשים אמש.

"באותו הרגע התקשרנו ליידע את ההורים שיגיעו לבה"ח ובמקביל בדקנו את מצבם של הפצועים. מאותו הרגע הצוות בישיבה התפצל לשתיים, צוות אחד נתן תמיכה נפשית ואוזן קשבת עבור תלמידי הישיבה שהיו מוכים בהלם. יש לזכור שעד לא מזמן הם סיימו תיכון הם חבר'ה צעירים מאוד ופתאום להיות קרובים למקרה כזה זעזע אותם", הוסיף הרב.

הוא סיפר כי "הצוות השני נסע לבית חולים לתמוך במשפחות, לחבק אותן ואת התלמידים הפצועים ולהתפלל לשלומם. הימים האחרונים מרגישם לנו כימים קשים במדינת ישראל עם הרבה קיטוב בעם, אבל יש לזכור שכל עם ישראל אחים. אנחנו רוצים להעביר מסר שהמחבלים לא ישברו אותנו ועם ישראל ימשיך להתיישב, ולימוד התורה ימשיך. בית המדרש שלנו קרוי על ע"ש משפחת פוגל אשר נהרגו בפיגוע הנורא, ומהפיגוע הזה עם ישראל התחזק וגם הישיבה התחזקה, ואנחנו נמשיך להתחזק ונמשיך בתורה. ברגעים קשים אלו אנחנו מחבקים את המשפחות, את ההורים ואת התלמידים".

מנכ"ל הישיבה אלעד רבינוביץ אמר כי "הרצון המרכזי שלנו בשעות האלה הוא לחזק את הרוח החזקה שמאפיינת את הישיבה. שהתלמידים שלנו ירגישו שהישיבה זה הבית שלהם וירגישו פה בטוח. אנחנו רוצים ליצור את הביטחון הזה יחד עם התלמידים ולכן אנחנו עסוקים בלעטוף אותם בכל מה שקשור לאירוע הקשה. אנחנו מכינים את עצמנו לקשר ארוך של ליווי הפצועים עד שהם יחזרו לישיבה בעזרת ה'. אנחנו מתפללים לרפואתם וחזרתם הביתה במהרה".

שילה אופיר (24), תלמיד הישיבה תושב איתמר ציין כי "המקום הזה נבנה ע"ש משפחת פוגל, מתוך ההרס הזה החלטנו לבנות את הישיבה. זו שגרת חיינו כבר עשרות שנים של מחבלים שרוצים לפגוע בנו, אבל אנחנו נמשיך להתיישב וללמוד תורה. רוב הזמן שגרת חיינו פה נינוחה ושקטה, מדי פעם מגיע מחבל שפל שמחליט לפגוע בשגרה וברצון של התלמידים ללמוד ולהתאמן לקראת הצבא. אבל זה לא מה שיפיל אותנו, ואנחנו נמשיך בהתיישבות ולימוד התורה".