שמחה רוטמן
שמחה רוטמן צילום: Sraya Diamant/Flash90

חברי הכנסת מסיעת הציונות הדתית הגישו היום (נשי) הצעה דחופה לסדר בבקשה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת אסון ל"ג בעומר תשפ"א במירון, לחקר הארועים שקדמו לאסון והובילו להתרחשותו.

בדברי ההסבר להצעה מודגש כי בנסיבות הפוליטיות הנוכחיות ובפרט קיומה של הממשלה הפריטטית, לא ניתן להקים ועדת חקירה עפ"י חוק ועדות חקירה תשכ"ט.

על פי החוק הממשלה, היא זו שקובעת ומגדירה את נושא החקירה ונשיאת בית המשפט העליון ממנה את חברי הוועדה.

לדברי חבר הכנסת שמחה רוטמן, "האירוע במירון והרקע לו מערבים בתוכם פעילות של רשויות המדינה השונות, לרבות הרשות השופטת והליכים מרובי שנים שהתנהלו בפניה. המחלוקות הפוליטיות בממשלה ומתן בלעדיות לקביעת הרכב הוועדה על ידי הרשות השופטת יכתיבו כמעט ממילא את גבולות הגזרה של הבדיקה והחקירה, מראש".

כמו כן מצויין במכתב כי לא ניתן להקים וועדת חקירה באמצעות הועדה לביקורת המדינה שנכון להיום טרם קמה. "גם לכשתוקם וועדה לביקורת המדינה, לוחות הזמנים להקמת וועדת חקירה על ידה הם ארוכים במיוחד ותלויים בגורמים רבים".

"הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית", נכתב, "תאפשר הליך שקוף ופתוח, המערב בתוכו פורום רחב של חברי כנסת מכל סיעות הבית, כאשר כל אחד יוכל להעלות את הזוויות מנקודת המבט שלו, ולהזמין מומחים שונים, נציגי ציבור ואזרחים מן השורה, יאפשר חקירה ובדיקה ללא מגבלות מלאכותיות, שתחל כבר בימים הקרובים. ככל שתוצאות החקירה ידרשו זאת, ניתן יהיה כמובן בהמשך להקים וועדת חקירה על פי חוק וועדות חקירה או לבקש דו"ח מיוחד של המבקר".