שידור ישיר: "הגיע הזמן לטיפול שורש במירון"

מליאת הכנסת מכונסת לדיון אבל מיוחד לאחר האסון בו נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי. שידור ישיר

ערוץ 7 , כ"א באייר תשפ"א

במליאת הכנסת נערכת אחר הצהריים (שני) ישיבת אבל מיוחדת בעקבות האסון במירון בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

את הישיבה פתח יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין. "האסון הנורא מחייב אותנו להבטיח שיעשו כל ההסדרים הדרושים, על מנת שאסון דומה לא יתרחש עוד לעולם. גם בשנים הבאות, ציבור עצום יבקש להגיע למירון ולקיים את ההילולה. עלינו לעשות הכל כדי שמסורת חשובה ומיוחדת זו תימשך. עלינו לוודא שביטחונם ושלומם של משתתפי ההילולה יובטחו".

"ראוי כי נקפיד על כך כי הנושא כולו יטופל בראש ובראשונה תוך עמידה על כבודם של נפגעי האסון. אך לכך עוד יהיה זמן. עד אז עלינו לנהוג באיפוק, חרף הקושי הגדול. זו העת להתייחד עם זכר ההרוגים ולחזק את משפחותיהם בכאבן הגדול. זו העת לשאת תפילה להחלמתם של הפצועים. מי ייתן ולא נדע עוד אסונות כאלה", הוסיף.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, "התמונות הנוראות מן האסון במירון פלשו לכל בית, החרידו כל אדם, סדקו כל לב – ואין מנחם. כולנו יחד מבכים את המכה העצומה: 45 עולמות מלאים אבדו לבלי שוב. במורשת עמנו, אין אבל פרטי. גם אבלו של היחיד, הוא אבל ציבורי. משום כך הנהגנו אתמול יום אבל לאומי, שמאחד את כל אזרחי ישראל. הרכנו ראש, הורדנו דגל, חיבקנו את המשפחות שחייהן התהפכו, התוודענו לסיפורם של הנספים".

"יש בהם ילדים, ויש מבוגרים, יש תושבי הארץ, ויש מי שבאו מחוץ לארץ ללמוד, לשמוח, להרגיש שותפות. כולם אוהבי ישראל, כולם אוהבי התורה – שרצו לספוג מן הזוהר של רבי שמעון בר יוחאי. אתמול ביקרתי את פצועי האסון בבית החולים רמב"ם בחיפה. זה היה מפגש מטלטל. פגשתי הורים שאוחזים ביד בנם שיצא מכלל סכנה ופגשתי הורים שאוחזים ביד בנם שעדיין לא ברור מהי חומרת הפגיעה שנגרמה לו, אם יחיה ואיך יחיה. אמר לי אחד ההורים: 'פה מגלים שלעם ישראל יש לב אחד'", הוסיף נתניהו.

"חברי הכנסת, המשפט הזה אומר הכל. מבעד למסך הדמעות ראינו בימים האחרונים ערבות הדדית במיטבה, מצד יהודים ומצד ערבים, ערבות הדדית עם לב ענק. המוני אזרחים התגייסו לעזרה עם כל הנשמה: תרמו דם, חילקו שתייה ומזון, הציעו אירוח, באו להלוויות. גם כעת הם נמצאים עם קרובי ההרוגים, ברגעי הייסורים הקשים ביותר. המשפחות לא לבד. זה הדבר הכי חשוב - לוודא שבני המשפחות לא לבד. נעזור להם בכל דרך שנוכל כדי לשקם את חייהם. אנו מטים אליהם כתף תומכת – אתמול, היום, מחר, תמיד", דברי ראש הממשלה.

הוא התייחס לדרישות לחקור את האסון. "חובתנו היסודית היא לבדוק כל היבט של אסון מירון. בתום ימי האבל נבחן בצורה סדורה, מעמיקה ואחראית, את כלל הנושאים שקשורים בהתכנסות בהר, בהווה ובעבר: את ההגעה, את האבטחה, את הכניסה, את היציאה, את פריסת הזמן והכוחות, ומעל לכל את השינויים ההנדסיים הנדרשים באתר, ואת נושא ההפקעה, הניהול והאחריות. נפיק את מלוא הלקחים לעתיד, כדי שאסון כזה לא יחזור על עצמו".

"אני רוצה להוסיף שכולנו צריכים להכיר תודה לכוחות החילוץ והצלה. הייתי במקום, אתה יכול לראות שם מה הם היו צריכים לעשות, על איזה מכשולים הם התגברו - ממש מעשה של תושייה. דבקות במשימה, לחלץ אנשים מתוך המוות, ממש מתוך המוות. לכן אתם ראויים לתודתנו, גורמי הביטחון, המשטרה, מד"א, איחוד הצלה, צוותי הרפואה, ולהרבה אזרחים מן השורה, שגם ראויים לתודה, שפעלו במהירות להגיש עזרה לנפגעים. לולא הם, האסון יכול היה חמור הרבה יותר. תודתנו נתונה להם, ואני מוסיף – גם לזק"א שפעלו בפעולה הקדושה של זיהוי הקורבנות", אמר ראש הממשלה.

"חברי הכנסת, אלו הם ימים של כאב צורב, שאותו אנו מכירים מאסונות לאומיים קודמים. דווקא ברגעים כאלה אנו נדרשים למצות מתוכנו כוחות-נפש של חוסן ואיפוק. קל להתלהם ולהתגולל. קשה יותר לחשוק שפתיים. עוד יהיה מקום לוויכוחים ולפולמוסים. אבל בשעות אלה של אבל לאומי חובה עלינו לעמוד יחד, לחבק את המשפחות, לזכור את הנספים. נעשה זאת ונצמח בעזרת ה' מן האסון. נעשה זאת - ונהיה ראויים לדרך חייהם של הנספים, שהיו חדורים אהבת ישראל מראשית עד אחרית", סיכם נתניהו.

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי הגיב לאסון לראשונה מאז התרחש. "שתקתי כמה ימים עד שיגמר מסע הלוויות. האסון הנורא הוא גזרת שמים, אך לא פותר אותנו מבדיקה וחקירה כדי להבטיח שלא יקרו עוד אסונות כאלה".

"הגיע הזמן לטיפול שורש, ללקיחת אחריות, לתקצוב נאות ולבניית תשתיות במתחם - כפי שראוי לאתר קדוש", דברי דרעי.

השר בני גנץ אמר, "ראינו את החיילות והחיילים, צוותי הרפואה, זק"א, השוטרים בשטח, והאזרחים שמסביב שהושיטו יד,שבת אחים גם יחד ברע, אבל גם בטוב. כולנו חבים להם חוב גדול ורבים חבים להם את חייהם".

"כעת, עלינו לגייס את הסולידריות הזו כדי לתקן. את הנעשה אין להשיב, אבל בכוחנו להציל חיים. זוהי משמעותה של אחריות, זוהי משמעותה של מנהיגות. אין תפקידה של חקירה בהכרח רק למצוא אשמים, אלא חובה לממש את המחויבות שלנו ללמידה מערכתית מתוך האירוע הזה ודומים לו. זו חובה לאומית וזהו צו מוסרי עבור הקורבנות, כך שמותם לא יהיה לשווא. חובתנו להפוך את האסון הלאומי - מנקודת שבר, לנקודת שינוי. עבור כולנו, האסון הזה הוא גם קריאה דחופה להחזרתה של הממלכתיות. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להתפרק לאוטונומיות, שבהן איש הישר בעיניו יעשה", דברי גנץ.