דרישה: להסיר את חסות אוניברסיטת בר אילן מכנס השמאל

ח"כ קטי שטרית פנתה לנשיא אוניברסיטת בר אילן בדרישה לביטול כנס שמארגן המוסד האקדמי יחד עם ארגון 'רופאים לזכויות אדם'.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"א באייר תשפ"א

דרישה: להסיר את חסות אוניברסיטת בר אילן מכנס השמאל-ערוץ 7
אוניברסיטת בר אילן
צילום: דוברות

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) פנתה במכתב לנשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' אריה צבן, בדרישה לביטול הכנס האקדמי שמתוכן במחלקה לקרימינולוגיה המוסד האקדמי יחד עם ארגון השמאל הקיצוני "רופאים לזכויות אדם".

את המכתב שלחה ח"כ שטרית בעקבות הפרסום בערוץ 7 אודות הכנס שמארגנת האוניברסיטה יחד עם ארגון השמאל הרידיקלי.

"לידיעתי הובא שבתאריך 21.5.25 תקיים האוניברסיטה כנס אקדמי בשיתוף עם ארגון השמאל הקיצוני 'רופאים לזכויות האדם', הקורא להחרמת ישראל ושם לו למטרה לפעול נגד מדיניות ממשלת ישראל. די בדבריי מייסדת ונשיאת הארגון לשעבר ד"ר רוחמה מרטון שהתבטאה בעבר על רצונה לחבור לתנועת ה-BDS הקוראת לחרם כלכלי, תרבותי ואקדמי על ישראל, כדי להבין את רוח הארגון", כותבת שטרית לפרופ' צבן.

היא מדגישה כי "אסור לנו לאפשר לארגונים הקוראים להחרמת ישראל איזושהי לגיטימציה או הצדקה ואין מקום לשתף פעולה ולתת במה לארגון 'רופאים לזכויות האדם' במוסד אקדמי ישראלי מכובד. על כן אני מבקשת ודורשת מכם למשוך את חסותכם מכנס זה".

הכנס יערך בעוד כחודש תחת הכותרת "בריאות מאחורי הסורגים: כנס בנושא בריאות בבתי הכלא", ומי שמארגנים אותו הם המחלקה לקרמינולגיה שבפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן יחד עם ארגון השמאל רופאים לזכויות אדם.

מייסדת ונשיאת ארגון לשעבר, ד"ר רוחמה מרטון, קראה בעבר להצטרף לתנועת החרם על ישראל ה-BDS. "אנחנו צריכים להצטרף לתנועה - הלא מספיק גדולה, אך הולכת וגדלה של ה-BDS", היא אמרה בראיון לישי פרידמן ב'מקור ראשון'.

עוד פורסם כי רשות המיסים שקלה לשלול מהארגון את ההכרה בו כמוסד ציבורי פטור ממס, בין היתר בגלל פעילות הארגון לכאורה נגד מדיניות הממשלה. במכתב שנשלח אז מרשות המסים לארגון ופורסם ב'הארץ' נאמר כי 'רופאים לזכויות אדם' "רואים את הכיבוש עצמו כהפרה של זכויות האדם וגורסים כי רק סיום הכיבוש יאפשר שמירה על זכויות האדם. מהאמור לעיל עלול להשתמע, שאחת ממטרות העמותה הינה מאבק במדיניות הממשלה העומדת ביסוד הפרות זכויות האדם והזכות לבריאות - כלשונכם - ומאבק ל'סיום הכיבוש'".

אוניברסיטת בר-אילן לא מתנערת מקיום הכנס עם הארגון הקיצוני, ואף הגדירו את קיום הכנס כ"שותפות מקצועית" בינם לבין רופאים לזכויות אדם.