הקלטות איילת שקד: ״לא הולכים לממשלת שמאל, נתניהו ואשתו כמו רודנים״

חברת הכנסת מימינה נשמעה בהקלטות כשהיא מדברת על האפשרויות הפוליטיות, על ראש הממשלה ועל השותף לשעבר סמוטריץ׳: ״לא מקשיב לרבנים״

ערוץ 7 , כ"א באייר תשפ"א

הקלטות איילת שקד: ״לא הולכים לממשלת שמאל, נתניהו ואשתו כמו רודנים״-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: Miriam Alster/Flash90

חברת הכנסת איילת שקד שמרה על שתיקה לאורך השבועות האחרונים והמגעים הפוליטיים להרכבת ממשלה, אך הקלטות שלה שהתפרסמו הערב (שני) על ידי עמית סגל בחדשות 12 חושפות את דעתה באשר לממשלה שיש להקים.

שקד נשמעת כשהיא מתייחסת לאפשרות של הטלת המנדט על נפתלי בנט. "אם המנדט יהיה בידיים של בנט, ובנט יגיד לו, נצא בפומבי וגם אני, בנט הוא ראש הממשלה, אין סיבה לשבור את הימין, אתה מחויב לערכי הימין.

״נעשה קמפיין. בנט ראשון ברוטציה לשנה וחצי, נניח, ואחר כך ביבי עוד שנתיים וחצי, זה הכי טוב לכולם. אם נפתלי יקבל את המנדט מהימין, הוא לא ילך עם השמאל כשהמנדט אצלו ביד מהימין. זה לא יקרה".

שקד לא חוסכת ביקורת על ראש הממשלה נתניהו. "בגלל המשפט שלו הוא ילך עוד יותר ימינה. זה הפוך משרון. זה נכון שכל מה שאכפת לו עכשיו זה רק המשפט. חד-משמעית לא אכפת לו מכלום. זה נכון. אבל זה נכון שכל השיקולים שלו, וההתנהגות שלו, וההתנהלות שלו, הכול סביב המשפט. זה נכון שהוא צריך ללכת. הוא צריך ללכת. אבל אמרתי לגדעון, יש מדינה. אז מה עכשיו, תעשה קואליציה מופרכת כזאת, עם האלה והאלה, בגלל שהוא צריך ללכת? הוא קיבל 30 מנדטים".

היא מתבטאת באופן יוצא דופן גם כלפי רעייתו של ראש הממשלה. "הוא מפחד ללכת להליך של חנינה ועסקת טיעון, כי הוא מפחד מזה, הוא מפחד שבסוף הוא יצטרך להודות באשמה. וזה לא יסתדר. הוא הרי אדם מאוד מאוד פרנואיד, אז הוא מפחד מזה. ולנשיאות, הוא רוצה להמשיך להישאר בשלטון. יש לו תאוות שלטון וכוח, הוא ואשתו. זה כמו הרודנים. כמו דיקטטורים, הם לא מוכנים לזוז. לנו אין את זה".

שקד מדברת גם על המגעים עם 'גוש השינוי'. "אנחנו באמת מנסים להימנע מזה. אבל אם לא היינו מתקדמים בערוץ הזה, אז נתניהו לא היה מוותר, אתה מבין? אם נתניהו לא היה יודע שיש לנו ממשלה בצד השני, אז הוא לא היה עושה את הוויתור. הוא היה הולך לבחירות חמישיות".

"הוא רואה את המציאות, ובגלל שיש לבנט ממשלה חלופית, אז הוא היה מוכן לתת לו שנה וחצי. אחרת זה לא היה קורה. אחרת זה בחיים לא היה קורה. בחיים לא היה קורה. הוא היה לוקח אותנו לעוד בחירות. פה המהלך של בנט היה הצלה; אנחנו משלמים על זה מחיר כבד בבייס שלנו, אבל אני מקווה שאם נצליח להקים ממשלה, אז נוכל להסביר את זה", מוסיפה שקד.

לדבריה, "אנחנו הכי נשמח אם הוא יכופף את בצלאל. או עם בנט או אם הוא ייתן את המנדט לבנט. אבל אם הוא ייתן את המנדט לבנט, ולא נצליח להרכיב ממשלת ימין בגלל שגדעון וגנץ יתבצרו, אנחנו לא מוכנים ללכת לבחירות, אז נלך לאופציה עם השמאל, וננסה לשכנע את בצלאל לבוא איתנו, כדי שלא נצטרך לקחת את רע"ם. סליחה, זה לא עניין אידאולוגי; אז לא חשוב לו המדינה. אם המדינה חשובה, אם הוא חושב שעבור המדינה אסור להישען על עבאס, אז בוא תמנע מאיתנו להישען על עבאס".

"אתם מבינים שאם יש בחירות, השמאל יכול, בהסתברות לא מבוטלת, יכול לקבל 61 עם הערבים. הוא כבר קיבל את זה במועד ב' וגם במועד ג'. אז מה עשינו? עכשיו בגלל שנתניהו הכשיר את הערבים, אז לאף אחד אין בעיה להקים איתם ממשלה. זה הנזק הגדול, שהוא כבר נעשה. זה הנזק הגדול", מבהירה שקד.

בהתייחסה לגדעון סער אמרה, "בליכוד הסכימו לכסות לו את החובות. אני לא יודעת איך זה אפשרי. אבל ממש לחצו עליו גם בעניין הזה. אני ישבתי איתו שעות, שעות. כמעט יום כן יום לא אני יושבת איתו איזו שעה, ומנסה ומנסה. קודם כול הוא צודק".

"האמת, נתניהו גם צריך ללכת. הוא צודק. אבל מה לעשות. אז אני אומרת לו, יש מתווה שהוא גם לא יהיה שנה וגם נקצוב לו כהונה. זו תהיה הקדנציה האחרונה שלו. אז תבלע עוד קדנציה. תדע לך שגדעון ואיווט ממש חושבים שנתניהו סכנה למדינת ישראל. הם משוכנעים בזה. לא משנה, אנחנו לא חושבים ככה".

שקד מתייחסת גם למי שעד לא מזמן היה שותף קרוב - בצלאל סמוטריץ'. "יש קידוש השם, ויש חילול השם. סמוטריץ' הוא הכי לא שומע לרבנים. אני ונפתלי הרבה יותר מקשיבים לרבנים. הוא מחשיב את עצמו כל הזמן שהוא מקשיב לרבנים, למרות שאנחנו יודעים שזה לא נכון".