אסון מירון: המשטרה הזהירה, ההמלצות לא יושמו

פקודת המבצע של המשטרה מעלה כי בארגון התריעו על שורה של בעיות כולל במתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרן, אך ההמלצות לא בוצעו בשטח.

ערוץ 7 , כ"א באייר תשפ"א

אסון מירון: המשטרה הזהירה, ההמלצות לא יושמו-ערוץ 7
אסון במירון
צילום: David Cohen/Flash90

פקודת המבצע של המשטרה לקראת הילולת הרשב"י במירון חושפת שבארגון התריעו מפני שורה של ליקויים שאם היו מתוקנים בשטח, ניתן היה למנוע אולי את האסון בו נהרגו 45 בני אדם, כך נחשף בחדשות 13.

על פי הדיווח, במצגת של יותר ממאה עמודים מחוז צפון במשטרה תיאר את הסכנות בהילולה ההמונית הזאת וקובע צעדים הכרחיים למניעת אסון. במשטרה התריעו מפני "לחצים בכניסות ובאתר הקבר, ועל קריסת מבנים או טריבונות".

המסמך כולל גם הפנייה למתחם אחד שמסומן כבעייתי ביותר - מתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרון. "למרות הוספת טריבונות נוספות ניכר כי הוא צר מלהכיל את כמות החוגגים ולפיכך יש להיערך להרחבתו עד גבול מתחם תולדות אברהם ובכלל זה להרחיב את היציאה / כניסה מגשר דב", נכתב בו. הנורה האדומה הזו לא השפיעה על מקבלי ההחלטות. המעבר בין מתחמי תולדות אהרון ותולדות אברהם נותר צר מאוד ובו התרחש האסון.

במשטרה, נציין, דרשו באופן ספציפי את הרחבת ושדרוג מתחמי ההדלקות של חסידויות תולדות אברהם ותולדות אהרון. במתחם הראשון בוצעה הרחבה, בשני לא.