יאיר גולן נגד חיסול המחבלת: מוות מיותר

מוות של פלסטיני גורר אחריו סוכת אבלים, שלהוב יצרים, רצון לנקמה מיידית, ובסבירות לא-מבוטלת אזרח ישראלי או חייל ישראלי יפגעו כתוצאה מכך.

ח"כ יאיר גולן , כ"א באייר תשפ"א

יאיר גולן נגד חיסול המחבלת: מוות מיותר-ערוץ 7
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: דובר צה"ל

אישה בת 60, מבנה גופה כבד ועטוי שמלה שחורה וארוכה, נעה באטיות ומנופפת בסכין נוכח פניהם של שני חיילים צעירים בציוד קרב מלא.

בין האישה לחיילים מפרידים כעשרה מטרים, הם מכוונים אליה את נשקם, התמונה משתבשת, אחד מהם ככל הנראה יורה, האישה נופלת – פצועה אנושות, ובהמשך תמות מפצעיה.

הכך צריך להסתיים אירוע שכזה? מה יש לנו לומר על האירוע הזה מבחינה מוסרית ומבחינה מקצועית? שנים ארוכות שירתי באיו"ש, והמצבים האלה מוכרים לי היטב. תוצאת האירוע הזה אומללה ומיותרת. שני לוחמים אמורים לנטרל אישה בת 60 מבלי להרוג אותה. שני לוחמים אמורים לעשות זאת מבלי לירות. אם בחרו לירות, שני לוחמים יכלו לנטרל אותה עם ירי לרגל או ליד מבלי להרוג אותה. תראו את הסרט ותבינו בעצמכם, זה תיעוד של מוות מיותר.

מהבחינה המקצועית מוות של פלסטיני גורר אחריו סוכת אבלים, שלהוב יצרים, רצון לנקמה מיידית, ובסבירות לא-מבוטלת אזרח ישראלי או חייל ישראלי יפגעו כתוצאה מכך. מהבחינה המקצועית חיילים ומפקדים חייבים לפעול לפי הכלל "מינימום כוח הכרחי להשגת המשימה" – מינימום, לא מקסימום, כי בקצה צה"ל צריך להבטיח שקט, חיים ללא הפרעה, מינימום סיכוי להתפרצות אלימות בהיקף רחב. מוות מיותר הוא גורם מערער יציבות, וזו לא משימת צה"ל. אם אפשר לנטרל איום מבלי להרוג – עדיף, ובמקרה דנן, נראה שזה לא היה מסובך במיוחד.

מהבחינה המוסרית אנחנו חייבים לשמור על צדקת הדרך ועל טוהר הנשק. אנחנו נותנים לחיילים שלנו כוח אדיר ביד – הכוח לגזור גורלות לחיים או מוות. כשחייל לוחץ על ההדק הוא חייב לדעת שזה המעשה הנכון. הוא חייב לדעת שהחיים שנטל, בדין נטל אותם, שהאויב היה יכול להרוג אותו או את חבריו, או אזרחים תמימים. אבל, חייל חייב לדעת שמולו ניצב אדם שנברא בצלם, שאם ניתן לא להרוג אותו, הרי זה עדיף, שאם ניתן לפצוע בלבד הרי זה עדיף, שאם ניתן לא לירות הרי זה עדיף. המעשה הנכון דורש קור רוח, איפוק, קבלת החלטה תחת לחץ – ובדיוק לכך אנו מאמנים את הלוחם או הלוחמת.

איני בא לשפוט את החיילים, אלא לעורר תהיות לגבי אופן הטיפול באירוע כפי שמשתקף מסרטון קצרצר, אבל אני מצפה לבדיקה מעמיקה, מקצועית ומוסרית. אני מצפה לאמירה ברורה של מפקדי הצבא, שצריכה להיאמר באומץ. אני מצפה לביקורת ציבורית ותקשורתית, שיודעת לזהות כשמשהו נראה חריג, לא שקול, מבוהל, אולי קצת היסטרי. מי שמתיימר לדאוג לחיילנו, צריך לוודא שיצאו משירותם הצבאי בריאים בגופם ונפשם. הרג מיותר חורץ נפשם של חיילים, ומייסרם כל חייהם.

גורמי הימין המצווחים אחר כל אירוע, צריכים ללמוד שפטריוט אמיתי שומר על צדקת הדרך, על טוהר הנשק, על צלם אנוש.