הרב דוד יוסף
הרב דוד יוסף צילום: קובי ריכטר/TPS

חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב דוד יוסף המכהן גם כרב שכונת הר נוף בירושלים, הודיע כי הוא פורש לגמלאות מתפקידו כרב שכונה.

על פי דיווח בחדשות 'כאן', הפרישה רואה אור בעקבות עתירה שהגישו התנועה הרפורמית וארגון נשות הכותל.

בעתירה נטען כי יש להעמיד לדין משמעתי את הרב יוסף בגין מעשים והתבטאויות חריפות שלו נגד התנועה הרפורמית וקריאות להצביע לש"ס. לאחר הפרישה הבהיר בג"ץ כי לא יתערב.

העתירה הוגשה לפני כשנה לבית המשפט העליון וכוונה נגד נציב שירות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, יו"ר המועצה הדתית בירושלים ורב שכונת הר נוף הגאון הרב דוד יוסף.

העותרים טענו שקיימת הפרה מתמשכת של הוראות הדין המשמעתי החל על עובדי מדינה. העתירה התבססה ברובה על התבטאויות חריפות של חבר מועצת חכמי התורה כנגד התנועה הרפורמית, נשות הכותל, וביקורת חריפה על בית המשפט העליון.

בעתירה הובאו ציטוטים שפורסמו בכלי התקשורת ובהם מתקפות חריפות של הרב יוסף נגד העותרים.

בין הציטוטים שיוחסו לשיעורו השבועי אמר הרב יוסף את הדברים הבאים: "נשות הכותל… מה זה נשות הכותל? נשות הכותל זה פריצות, זה גסות רוח, זה חוסר צניעות. שעומדות וצורחות וצורחות בכוונה, שכולם ישמעו אותן שהן צורחות.

"זה ההיפך מצניעות, זה פריצות, זה גסות רוח, וולגריות, בושה, אין להן שום בושה. שום בושת פנים של בנות ישראל הכשרות… והם עושים דווקא, לא רוצות לקיים מצווה, הכל בא להכעיס. בפירוש, חד משמעית. נשות הכותל זו פריצות, להכעיס. להכעיס. זה לא באמת שמתחשק להם לקיים מצוות. ותשימו לב, מי תומך בהם, מי עוזר להם – הרפורמים".

"באמת צריך לעמוד בכל מקום ולספר את השקר של הרפורמים. שהרפורמים, התנועה שלהם, כל המהות שלה הייתה להידמות לגויים. הם בנו את הטמפל שלהם כמו כנסיה של נוצרים, הם הכניסו עוגב בשבת לתפילה, כמו אצל הנוצרים… בסידורים הרפורמים עד היום בכל מקום שכתוב ציון וירושלים… הם מחקו את זה, אין. אז ריבונו של עולם, הם לא מאמינים בירושלים. הם לא מאמינים בציון. אז מה להם ולכותל המערבי?…

"מה פתאום מה הם פתאום רוצים, חלק בכותל? באמת הם רוצים להתפלל? לא! הכל זה להכעיס, הכל זה להתגרות. דווקא. אבל אנחנו לא נשתוק על זה. בעזרת השם כולנו צריכים לשבת ולחשוב כל הזמן, לפקוח את העיניים. בית המשפט הולך לטובתם. כמובן. אנחנו לא מתפלאים שבית המשפט הולך לטובתם. אבל הכל פה קם נגד, נגד. אין להם שום כוונה לשמור מצוות. הם כבר מזמן מזמן עברו את הגבול. הם מחתנים יהודים עם גויות בתוך הכנסייה. אין להם שום נקיפות מצפון. הם כולם אוכלים נבלות וטרפות" ו-"אין שום דמיון בין הדת של הרפורמים לבין היהדות".