"האסון אינו רק שלנו, אלא של כל העם"

לאורך דיון האבל על אסון מירון במליאת הכנסת עלו חברי הכנסת של ש"ס בזה אחר זה ושיבחו את הסולידריות החברתית החוצה מגזרים וקהילות.

מיכל לוי , כ"ב באייר תשפ"א

"האסון אינו רק שלנו, אלא של כל העם"-ערוץ 7
ח"כ משה ארבל
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

אסון מירון: לאורך דיון האבל שהתקיים במליאת הכנסת עלו חברי הכנסת של ש"ס בזה אחר זה ושיבחו את הסולידריות החברתית החוצה מגזרים וקהילות.

ח"כ משה ארבל ציין בפתח דבריו כי "האסון אינו רק שלנו. הוא של עם ישראל. וטוב עשתה הכנסת שהחליטה על כינון יום אבל לציון האסון. כלל עם ישראל מגלה סולידריות, זה מחמם את הלב. הלוואי שלא היינו נזקקים לסולידיות הזו.

"אבל ראינו כמה מיוחד עם ישראל, איזה תעצומות נפש הוא מגלה. אין לי מספיק מילים להודות לכל ארגוני ההצלה, לחיילים, לכוחות הביטחון, לכל האזרחים שסייעו בהצלת החיים".

ח"כ משה אבוטבול התייחס אף הוא לסולידריות החברתית. "האסון הוא של עם ישראל כולו. אני נפעם מעוצמת הסולידריות. יש התרמת דם כאן בכנסת ומעמדי הדלקת נרות בכל הארץ לעילוי נשמתם של ההרוגים הקדושים. מנגד, אני רוצה להביע מחאה נגד אזובי קיר שמלקים את הציבור החרדי בעוד המתים מוטלים לפניהם".

ח"כ יואב בן צור אמר כי "אין קולמוס שיוכל לתאר את גודל השבר והאסון הכבד. עשרות משפחות איבדו יקירהם. אב קובר בן, בן שקובר אביו. אין מילים. רק שתיקה רועמת. כואבת. שתיקה של חוזק. וידום אהרן. לפעמים עדיף לשתוק. בהישמע דבר האסון אומה שלמה עצרה מלכת. וכאן אני רוצה לציין לשבח את האחדות בעם. חייבים לחיות יחד מתוך כבוד הדדי. רק באחדות ובאמונה בה' נצלח את האסון הנורא שהכה בנו".

ח"כ חיים ביטון סיפר כי היה על ההר בעת האסון ותיאר את הטרגדיה הנוראה. אחרי שקשר כתרים לסולידריות הישראלית מתח ביקורת על התופעה במסגרתה אנשים חסרי לב מפרסמים שמות של נספים עוד בטרם ההודעה הגיעה למשפחה. בדבריו סיפר כי נאלץ לבלום הודעה מקרוב משפחה שכמעט ונחשף לטרגדיה באופן פזיז ונמהר שכזה. "זו תופעה שיש לעוצרה" אמר.

ח"כ יוסף טייב אמר ביום שאחרי התחקירים אסור לנו לשכוח את עשרות ומאות היתומים והיתומות. מדובר בפגיעה רב מערכתית שלא הולכת לשום מקום ביום שאחרי. "בשעה שכולם יחזרו לשגרה הם עדיין יצטרכו להתמודד עם האתגרים הנפשיים, הכלכליים. אסור לשכוח אותם ויש לעשות הכל כדי להקל על כאבם". בדבריו ציין אף הוא הסולידריות החברתית בישראל.

ח"כ ינון אזולאי סיפר כי היה על ההר שעתיים לפני האסון ובהמשך ליווה את המשפחות השכולות באבו כביר בערב שבת ובמוצאי השבת. "אין מילים, פשוט אין מילים. המשפחות השכולות זועקות 'מה נעשה', 'מה נתקן'. הם לא מבקשים מאיתנו שום דבר אחר. לא ועדה, לא חקירה. הם רוצים שהאסון הנורא חלילה לא יישנה. ואת זה אנחנו חבים להם".