תערוכת 'צורות אנוש' בבית גוברין

התערוכה חוזרת לקשט את מערת הפעמון בצלליות ובצבעים שיוצרים חוויה יחידה מסוגה.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשפ"א

תערוכת 'צורות אנוש' בבית גוברין-ערוץ 7
צורת אנוש
צילום: שקד רשתי

"ארץ אלף המערות" כך נקראת בית גוברין שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בעל ערכים אוניברסליים. השם ניתן לאתר הודות למגוון עשיר ומיוחד של מערות שנחצבו לשימושים שונים בימי קדם.

בין המערות, מערת קולומבריום ענקית ששימשה ככל הנראה לפולחן ולגידול יונים. מערות אחרות שימשו למתקנים חקלאיים כמו בית בד לייצור שמן ומערות קבורה כמו המערה הצידונית המעוטרת בציורי קיר מרהיבים של בעלי חיים. בנוסף, ניתן למצוא בבית גוברין מערכות של מערות אדירות ששימשו לחציבת החומר ממנו בנו את בתי העיר. החללים שנותרו, השאירו מערות ענק דמויות פעמון ומכאן שמן, והן שימשו בהמשך בין היתר לאיחסון, לאגירת מים ולמתקנים חקלאיים.

בחודשיים הקרובים בלילות חמישי מתקיים ביקור חווייתי במתחם מערות הפעמון. המתחם, הוכשר לטיול לאורך השבילים ובמערות פעמון נבחרות בזמן החשכה. מסלול הטיול מואר בתאורה עדינה שמאירה את הדרך אך אינה פוגעת בטבע.

גולת הכותרת בחוויה הלילית היא התערוכה "צורות אנוש". התערוכה חוזרת לקשט את מערת הפעמון בצלליות ובצבעים שיוצרים חוויה יחידה מסוגה, המקרבת את האומנות אל המבקרים ומחברת בחיבור יוצא דופן אל המערות האדירות שנחצבו בימי קדם.

לאחר הסיור בתערוכה מוזמנים להמשיך לטייל בין מערות הפעמון המרהיבות.

צורות אנוש- גלריה במערת הפעמון

חלליה של מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין -מרשה, שנחצבו ע״י תושביו הקדומים של האזור, ישובו לארח את יצירותיו של האמן הבינלאומי איוו ביזיניאנו.

התערוכה כוללת: דמויות מסדרת ה Human Forms המפוסלות בעץ בשימוש חוזר, הקרנת סרטי וידאו ארט ואנימציה על קירות המערות ושימוש בטכניקות תאורה אמנותיות שמטילות צלליות ענק על גבי קירות המערה. במפגש עם חלל המערה הרגיש האמן כי פסליו - פסלי הדמויות האנושיות "הגיעו הביתה". הוא זיהה כי פרופורציות המערה זהות לפרופורציות של הפסלים האנושיים אותם הוא יוצר והדליקו את הרעיון לחנוך את התערוכה במערות בית גוברין. יש לתאם ביקור לתערוכה לפני הגעה לאתר.

רקע על האמן Ivo Bisignano

האמן איוו ביזיניאנו, איטלקי יליד סיציליה, אמן רב תחומי, אדריכל ומעצב הפועל בלונדון, מילאנו ובתל אביב.

באמנותו, מתעסק ביזיניאנו ביחסים ובפרופורציות בין אובייקטים והחלל בהם הם נמצאים, בהשראת כתבי ויטרוביוס ופרופורציות האדם הוויטרובי של ליאונרדו דה וינצ'י. האמן מפסל בחומרים טבעיים (עץ ממוחזר, נייר וקרטון וחלקי מתכת ממוחזרים). דמויותיו מזכירות דמויות אנושיות מעולמות קדומים והוא משלבם בסרטי אנימציה מרהיבים (שזיכו אותו בפרס יוקרתי של מרכז פומפידו בפאריס ומוצגים בחללים שונים ברחבי העולם).

מסתבר שבכל תערוכה מייצר האמן יצירות חד פעמיות וחדשות המותאמות לחלל הנבחר.

הגן הלאומי בית גוברין-מרשה

הגן הלאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור מערות טבעיות ומערות שנחצבו בידי אדם ונועדו למגוון רחב של שימושים. החל מגידול יונים, דרך איחסון ומגורים וכלה בקבורה. בשנת 1989 הוכרז השטח כגן לאומי על מנת לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה, המשך המחקר באתר ושימור החורש הטבעי. הגן הלאומי משתרע על שטח של 5,000 דונם ובו מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה המוזכר במקורות.

עוד בגן הלאומי העיר הרומית אלותרופוליס, חלקים ממנה נחשפו ובהם אמפיתאטרון שלם ושרידים מרשימים של מבצר וכנסייה מהתקופה הצלבנית. בגן הלאומי חורש דליל ובתה ים-תיכונית, עשירה במינים רבים של בעלי חיים וצמחים.
בזכות המורשת העשירה ושלל המערות, הוכרז הגן הלאומי כאתר מורשת עולמי, על ידי אונסק"ו. כפי שהוגדר בעת ההכרזה - ״האתר בעל ערך בין לאומי יוצא דופן בהיבט התרבותי, האנושי וערכי הסביבה לשימור לטובת האנושות כולה״.

הכללתו של 'הגן הלאומי בית גוברין– מערות מרשה' ברשימה העולמית היוקרתית של האתרים הנבחרים והחשובים ביותר בעולם ממצבת את ישראל כגשר בין תרבויות עתיקות וכמוקד חשוב לשימור המורשת העולמית, תוך חיבור ייחודי של העבר להווה. משמעות ההכרזה היא הגדלה משמעותית של מספר המבקרים באתר, פרסומו במדיה העולמית, טיפוחו ושמירתו מפגעי האדם והטבע.

מספר המערות בשטח שהוכרז הוא קרוב ל-500 וחלקן הגדול הן מערכות בעלות עשרות חדרים. הסוגים השונים של המערות הם: מחצבות אבן, בורות מים, בארות, בתי בד, קבורה, פולחן, קולומבריום (שובך יונים), אורוות סוסים, פולחן, אחסון, מרחץ, נקבות מים, מערכות מסתור ועוד. ראוי לציין כי בשונה ממקומות אחרים בעולם, המערות לא שימשו למגורים בשל סיבות בריאותיות.