ח"כ אבי מעוז: "אחד מן האחים שמת, ידאגו כל האחים"

ח"כ מעוז נשא דברים במליאת הכנסת ודיבר על חשיבות האחדות בעם ישראל. הנאום המלא

אבי מעוז , כ"ב באייר תשפ"א

ח"כ אבי מעוז: "אחד מן האחים שמת, ידאגו כל האחים"-ערוץ 7
אבי מעוז
צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

במסכת שבת נאמר על ידי האמורא רבי יוחנן: "אחד מן האחים שמת, ידאגו כל האחים כולן. אחד מבני החבורה שמת, תדאג כל החבורה כולה. והובאו שם שתי אפשרויות – אם מדובר כשמת הגדול שבאחים או בחבורה או הקטן שבהם".

מסביר הרב קוק זצ"ל בביאורו 'עין איה', ששפע החיים שמופיע בחברה האנושית, מעבר לחיים של כל פרט ופרט, מתגלה בשני סוגים של קשר בין אנשים. הקשר הטבעי, שיסודו הוא המשפחה, והקשר המלאכותי, שבני אדם מתקשרים זה עם זה על ידי כל מיני קשרים מעשיים, שהופכים אותם להיות חבורה אחת מאוגדת.

מה שמעמיד את אותן התאגדויות – של המשפחה ושל החבורה, הם שני דברים: האידיאל והתוכן הפנימי של ההתאגדות, וההוצאה לפועל, היישום במציאות המעשית, של אותו תוכן אידיאלי על ידי כל אחד מהפרטים של אותה משפחה או חבורה. כאשר כל אחד משני הדברים האלו נפגע, התוכן הפנימי וההוצאה לפועל, כל מי שנשאר, מהאחים ומהחבורה, צריך לדאוג ולבדוק מה מוטל עליו כעת להשלים במציאות שחסרה.

אנחנו כולנו, המשפחות, החברים ועם ישראל כולו, עברנו טלטלה נוראית בעקבות האסון הנורא, בו איבדנו 45 נפשות יקרות, תלמידי חכמים, אברכים, בחורי ישיבות ונערים רכים.

עלינו מוטלת החובה לעשות, כל אחד כלפי עצמו, וכחבורה אחת גדולה, בדק פנימי, איך אנחנו משלימים את התוכן הפנימי שנחסר, ואיך ממלאים את החלל של כל אחד ואחד מהכוחות שאבדו לנו.

רק באחדותנו, ובהתמלאות והתרוממות מתוך השבר הנורא, נמלא את המוטל עלינו בשעה קשה שכזו. ומקומו של עולם ישפיע שפע נחמה על המשפחות, בתוך שאר אבלי ציון וירושלים, וינחמנו ויאמר לצרותינו די.