הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו צילום: ערוץ 7

ראש ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו ועורך ערוץ 7 עוזי ברוך שוחחו הבוקר (שלישי) עם אפי טריגר על תפקידם ומקומם של רבנים בעולם הפוליטי.

הרב סתיו הסביר כי יש הבדל בין הצגת עמדה עקרונית לתפיסת עמדה פעילה וכניסה לפרטים. לדבריו "רבנים תמיד היו מעורבים בפוליטיקה. אבל דומה שהמעורבות בפוליטיקה הקטנה, במפלגות וגם בשאלות פוליטיות פרקטיות הולכת ומתעצמת.

"אני רואה את זה בדאגה, חבל, כי אני חושב שרב צריך להיות שייך לכל הציבור והוא צריך לתת מענה לפשוטים ולמורמים מעם מכל מפלגה והיהדות איננה שייכת למפלגה מסויימת".

הרב סתיו הוסיף סיבה נוספת לחשש מהתערבות רבנים בפוליטיקה, "התחושה היא שיותר ויותר אנשים נמשכים לתחומים שהם לא תחום העיסוק שלהם, ומטבע הדברים זה לא בדיוק הדבר שמרומם את קרנה של תורה".

הרב סתיו חידד ואמר כי רב אמור לתת הדרכות עקרוניות וכי זה לגיטימי, "אבל להיכנס לכל הפרטים ולהגיד שבוע שעבר חשבתי כך והשבוע אני חושב אחרת? עושה רושם שהרבנים הופכים לכלי משחק בתוך המאבקים הפוליטיים של המפלגות השונות, וזה חבל להם וחבל לעם ישראל".

עוזי ברוך הסביר על כך שבציבור הדתי לאומי, וכמובן בציבור החרדי, יש חלק גדול שפונים לרבנים בשאלות בכל נושא, אפילו בנושאים שאינם קשורים כלל להלכה, ומנגד ההתערבות של רבנים בהחלטות פוליטיות היה הזרז והסיבה לכך שנפתלי בנט פרש מהבית היהודי והקים את הימין החדש.

לדבריו, "בנט מתייעץ עם רבנים מאוד בכירים בציונות הדתית, אבל עד גבול מסויים. הוא אוהב לשמוע אותם, הוא מכבד אותם, אני יודע שהוא קורא את ספריו של הרב קוק, אבל הוא לא נאמן בצורה שהוא שואל את הרב מה לעשות וזה מה שיקרה".

עוזי ברוך
צילום: ערוץ 7

ברוך אמר כי הסוגיה שעל סדר היום על הקמת ממשלה בתמיכת רע"ם תביא לידי ביטוי בצורה הכי ברורה את הפערים בין שתי המחנות בציונות הדתית, "הציונות הדתית מתחלקת כמעט לשניים. יש רבנים גדולים וחשובים שאומרים שאסור ללכת עם מנסור עבאס כי הוא תומך טרור, ויש רבנים שאומרים שאם לא ילכו עם מנסור עבאס הם עלולים להעביר ולהגיש על מגש של כסף את השלטון לשמאל, ואסור לעשות את זה, לכן לדבריהם עדיף לנו להישען על מנסור עבאס".

הרב סתיו הוסיף, "אלה שתי עמדות לגיטימיות כן לשבת עם מנסור עבאס, לא לשבת עם מנסור עבאס, השימוש האינטנסיבי במילה תורה ובמילה קידוש ה' או חילול ה' על דברים שהם שיקולים פוליטיים לכאן או לכאן, זה מה שמוזיל את התורה".

הרב סיפר כי פעם פנה לשאול את הרב אברהם שפירא זצ"ל, ראש ישיבת מרכז הרב, האם לצאת לסמינריון הדרכה, "הרב השיב בציניות, 'גם איזה צבע חולצה ללבוש אתה שואל אותי?' יש שאלות שלא אמורים לשאול אותם הבעיה היא לא השואל, הבעיה היא הרב שרוצה לכפות את דעתו ולאלץ את הפוליטיקאי שמה שהוא אומר זו גם דעת התורה. מותר לרב שיהיו לו דעות ומותר לכל פוליטיקאי להתייעץ כמה שהוא רוצה עם רבנים, זה לגיטימי, מה שלדעתי לא לגיטימי זה שרבנים אומרים זוהי דעת התורה. זו לא תורה זו עמדתך הפוליטית הלגיטימית מאוד".

ברוך סיפר כי בראיון עם הרב זלמן מלמד המתנגדת נחרצות לממשלה בתמיכת רע"ם הוא ניסה לשאול את הרב על המשמעות הפוליטית של הצעד והרב השיב, "אני לא פוליטיקאי. אני אומר לך מה אני חושב הלכתית. הלכתית אסור ללכת עם מנסור עבאס. פוליטיקה? את זה אני משאיר לפוליטיקאים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו