שער הכותנה
שער הכותנה צילום: אליהו ינאי

חמש נערות נעצרו בתחילת השבוע על ידי המשטרה בטענה שהפרו את הסדר הציבורי, היות וערכו סיבוב שערים בעיר העתיקה בירושלים והתפללו בשערי הר הבית. אתמול החליט בית משפט לנוער בירושלים להרחיקן משער הכותנה.

המעצר אירע ביום ראשון בצהריים, כאשר ערכו הנערות סיבוב שערים סביב הר הבית והתפללו סמוך לשעריו. סמוך לשער הכותנה החליטו השוטרים לעצרן בטענה שהן מפרות את הסדר הציבורי ומונעות מהמתפללים המוסלמים לעבור, זאת למרות שמדובר ברחוב רגיל ואין כל איסור להיות בו.

במהלך המעצר נחבלו מספר נערות, אחת מהן קטינה בת 13. בנוסף, אחת הנערות נאזקה על ידי שוטר בפומבי, והובלה אזוקה לעיני כל ברחובה של עיר. משהגיעו לתחנה נחקרו הנערות הקטינות ללא נוכחות הוריהן באופן המנוגד לחוק. כאשר עורך דינן, נתי רום מטעם ארגון חוננו, עימת את באת כוח המשטרה עם העובדה היא טענה שהחקירות ללא ההורים אושרו על ידי קצין – דבר שלא היה ולא נברא.

המשטרה ביקשה להרחיק את הנערות מהעיר העתיקה למשך 180 יום, אולם השופטת עדי בר טל החליטה להרחיקן משער הכותנה למשך 15 יום. בנוסף להרחקה הנערות יצטרכו לחתום על ערבות צד ג'.

במהלך הדיון בבקשת המשטרה נזפה השופטת במשטרה: "לא ברור מדוע ההורים לא זומנו לתחנה. על המבקשת להקפיד הקפדה יתירה בעניין זה ולא להתחיל בחקירת קטינים בטרם הוריהם מגיעים לתחנה אלא אם קיים היתר מפורש לכך, שלא מצאתי בתיק הנידון".

עו"ד נתי רום המייצג את הנערות מטעם ארגון חוננו מסר "ישנה פסיקה ענפה של בימ"ש שמתיר כמובן תפילה של היהודים בירושלים, ספציפית גם כלפי הבנות שנעצרו. חבל שמשטרת ישראל עצרה קטינות, תוך גרימה לחבלה לחלקן, אחת מהם קטינה בת 13, וגם פוגעת קשה בזכויותיהן כאשר המשטרה עוברת על חוק הנוער כשאחת מהם מובלת אזוקה במסדר בושה ברחובה של עיר, וכאשר המשטרה לא נותנת להורים להיות נוכחים בחקירה בניגוד לחוק ובניגוד להצהרה של המשטרה כי ניסו לתפוס את ההורים, וכי ישנו ‏בתיק אישור קצין, כאשר לא היה בתיק אישור שכזה.

"הנערות עומדות על זכותן לחופש הפולחן והתנועה, וצר לי כי משטרת ישראל בוחרת לעצור אותן במקום להבטיח את שלומן ולסייע להם בכך", הוסיף עו"ד רום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו