גם מורי הדרך בבעיה
גם מורי הדרך בבעיה פלאש 90

בעוד שלושה שבועות תסתיים תקופת החל"ת בישראל לנוכח הירידה המשמעותית בהיקפי האבטלה, אך עם זאת עדיין ישנם מי שאינם יכולים לשוב לעבודה ובהם מורים לחוגים ולתל"ן (תכנית לימודים נוספת) ומורי דרך.

צמרת אביבי, מנכ"לית ארגון מורי התל"ן, חוגים והעשרות, מספרת על המצוקה הנמשכת של מגזר זה.

"מדובר בכעשרת אלפים מורים עצמאים בפריסה ארצית שנכנסים למוסדות החינוך השונים, מגנים, צהרונים בתי ספר ועוד, גם בחינוך המיוחד. תשעים אחוז מהאוכלוסייה הזו הן נשים שזה מקור הפרנסה העיקרי שלהם ומעל שנה אנחנו ספונים בבתינו למעט חודש יוני בשנה שעברה".

אביבי מספרת כי "מחודש יוני הקרוב כל רשת הביטחון הכלכלית שהמדינה העניקה לעצמאים תופסק. אנחנו דרוכים ומנסים לעשות הכול כדי שהרשת הזו תמשיך". לדבריה "ההתייחסות אליהם היא כאל חסרי מעמד שעובדים ללא תלוש של משרד החינוך ולכן אפשר לוותר עליהם. משרד החינוך לא רואה את תחומי ההעשרה והתל"ן כערך עליון, אלא שואף לציונים והשלמת פערים בחומר הנלמד, שזה חשוב, אבל לא על חשבון התחום שלנו. מקבלי החלטות דורכים עלינו".

על השתלשלות האירועים שהובילו למצוקתם של מורי החוגים והתל"ן מספרת אביבי כי "בועדת החינוך בכנסת הקודמת פוצלו תשלומי ההורים לשתי פעימות, ספטמבר וינואר. מרבית הרשויות לא הספיקו לאסוף כספים בספטמבר. מדובר בתשלומי ביטוחים שהם חובה ותשלומים מרצון למסיבות, העשרה, תל"ן וכו' שאותם משרד החינוך משאיר לשיקולם של ההורים אם לשלם או לא, אם רוצים את הפעילויות הללו או לא. בינואר, הפעימה השנייה, הרשויות לא גבו כספים כי היינו בסגר. עכשיו המפקחות לא מאשרות גבייה, והמשמעות שהמורים עדיין בבית והילדים לא מקבלים את החינוך המיטבי שראוי להם באמתלה שההורים לא שילמו ואין כסף".

במסגרת מאמציה להארכת תקופת החל"ת עבור מורי התל"ן והחוגים דרשה אביבי מחברי ועדת הכספים לקיים דיון על הנושא. בדבריה היא מזכירה כי למורי התל"ן והחוגים נוספו גם מורי הדרך שגם הם במצב דומה לנוכח היעדר תיירות בישראל. "המגזר שלנו עדיין מושפע מהקורונה ואצלו אין את הפתיחה שרואים בקניונים ובעסקים".

"נפגשתי לפני שלושה שבועות עם חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש"ס שאמר שהוא יסייע לזמן דיון בנושא הזה. הפעלתי מורים להפעיל לחץ על חברי הוועדה ואם יהיה צורך נצא גם להפגנות. הבערתי שאילתא לשר האוצר ואני מחכה לתשובות", אומרת אביבי ומעירה כי לצערה "רק כשיוצאים להפגנות קורה משהו, כך בסיפור נכי צה"ל. האם אנחנו רוצים מורה שתתאבד?".