בתי הזיקוק בחיפה
בתי הזיקוק בחיפהPhoto by Chen Leopold/Flash 90.

החל מהיום מקיים ארגון 'מגמה ירוקה' אוהל מחאה מול משרד האוצר בירושלים בדרישה לסגור את מפעלי בז"ן בחיפה עד שנת 2025.

על עיתוי הדרישה ומשמעויות השארתם בינתיים של המפעלים שוחחנו עם מנהלת תחום מפרץ חיפה בארגון, מרים פראנק.

"אנחנו בתקופה היסטורית. לפני חצי שנה הגיעה החלטה היסטורית של ראש הממשלה והשרה להגנת הסביבה להקמת ועדת מנכ"ל שתבחן את עתיד מפרץ חיפה", אומרת פראנק ומציינת כי מזה "שמונים שנה יש במפרץ חיפה את התעשייה הפטרוכימית לזיקוק נפט קרוב מאוד לאוכלוסיה שמתגוררת שם". המציאות הזו מובילה ל"תחלואה גוברת, מחלות נשימה וסרטן, דעיכת המטרופולין ועוד".

"כעת מונחת ההחלטה להקים ועדת מנכ"לים שקיבלה תשעים יום לבחון את הבראת המפרץ,מה ייעשה עם הקרקע, איך תוסדר העסקת העובדים וכו'. היה לחץ ממשרד האוצר שלא לסגור את בז"ן בעוד משרדים אחרים לוחצים כן לסגור", אומרת פראנק ומוסיפה כי "בשבוע שעבר יצא דו"ח המלצות של ועדת המנכ"לים שמדברים על סגירה בתוך עשור אבל ללא תאריך, מה שלא מקובל בעינינו. כל עוד אין תאריך לסגירה נצטרך להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות".

על מפגן המחאה שיחל היום היא אומרת כי מאחר וביום ראשון תינעל תקופת הערות הציבור בכוונת המוחים "לשבת מול האוצר ונדרוש לראות אותנו, מיליון תושבי מטרופולין חיפה ולהסתכל בעיניים של תושבים שאיבדו את יקיריהם".

לדבריה אמנם נכתב בדו"ח שהסגירה תתבצע בתוך עשור, "אבל כשאין תכנית מדויקת ודברים משתנים בכל יומיים לא ניתן לסמוך על הקביעה הזו. משרד ראש הממשלה הזמין דו"ח שבוחן מה ניתן לעשות עם מפרץ חיפה והדו"ח המליץ לסגור את התעשייה הפטרוכימית עד 2025 ולכן זו הדרישה שלנו".

על העובדים הצפויים להיפגע מסגירת המפעלים, היא אומרת: "העובדים הם הראשונים להיפגע ולחלות בסרטן. אנחנו מודעים ל-1500 עובדים שעומדים לאבד את העבודה שלהם ודורשים פתרונות עבורם בתכנית מסודרת".

עוד היא מדגישה כי הדרישה אינה להעתיק את המפעלים אלא לסגור אותם. "שישים אחוז מהזיקוק נועד לייצוא, ולא הגיוני שהזיהום יהיה רק על תושבי חיפה. אנחנו לא מחפשים להעתיק את המפעלים לנגב או לאוכלוסיה אחרת. דרושה תכנית מסודרת של משרד האנרגיה למעבר לאנרגיות מתחדשות", אומרת פראנק ומזכירה את התחייבויותיו של נתניהו לקידום אנרגיה מתחדשת בישראל ובעיניה מדובר בהזדמנות טובה לקיים את ההכרזות וההצהרות.