צעד ראשון לחוק הסדרת ההתיישבות הצעירה וחוק פסקת ההתגברות

הוועדה המסדרת העניקה להצעה פטור מחובת הנחה לאחר שנציגי ימינה, תקווה חדשה וישראל ביתנו תמכו. פטור אושר גם לחוק פסקת ההתגברות

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשפ"א

הוועדה המסדרת אישרה פטור מחובת הנחה לחוק להסדרת ההתיישבות הצעירה לאחר שנציגי ימינה, תקווה חדשה וישראל ביתנו תמכו בכך בישיבת הוועדה.

16 מחברי הוועדה תמכו במתן הפטור, ו-13 התנגדו. האישור יאפשר את הבאת החוק להצבעה בכנסת בקריאה טרומית כבר מחר.

בהמשך אושר (ברוב של 17 תומכים מול 15 מתנגדים) פטור מחובת הנחה לחוק פסקת ההתגברות, בתמיכת מפלגות ימינה ותקווה חדשה, אך מול התנגדות מפלגת ישראל ביתנו.

ח"כ זאב אלקין הסביר, "מבחינה עקרונית תומכים ברעיון פסקת התגברות. נוסח החוק שמונח כאן אינו נכון ויש לנו הסתייגויות, אך קידום הרעיון הוא נכון, ולכן נתמוך בו והמשך תמיכתנו תלוי בשינויים שיעשו בו"

מפלגת הציונות הדתית בירכה על אישור הפטור מחובת הנחה לחוק ההתיישבות הצעירה, "גאים בח״כ אורית סטרוק שיזמה ומובילה את קידום החוק. זהו צעד ראשון וחשוב מאוד שיוביל לסיום העוול של עשרות אלפי מתיישבות ומתיישבים".

"אנו קוראים לכל מפלגות הימין לשים בצד את האגו והשנאות האישיות ולהתאחד על בסיס אותם ערכים שהובילו לתמיכה המשותפת בחוק ולהקים ממשלת ימין הומוגנית ומתפקדת שתעשה רק טוב לעם ישראל ולערכי הימין. המתווה קיים. זה אפשרי", הוסיפו.

יו"ר המפלגה, ח"כ בצלאל סמוטריץ', הוסיף, "‏כפי שהתחייבנו, קידום הסדרת ההתיישבות הצעירה בראש מעייננו. זה החוק הראשון שהגשנו והיום החוק קיבל פטור מחובת הנחה - כלומר אפשרות לקידום מזורז".

לדבריו, "רק ממשלת ימין תקדם את ההתיישבות. אני קורא לחבריי, נפתלי וגדעון, בואו. עם ישראל מצפה מאיתנו לבשורות טובות".

ח"כ אבי מעוז, נציג סיעת הציונות הדתית בוועדה המסדרת, סיפר בדיון על חלקו בהקמת הרבה מהיישובים הצעירים ביו"ש, "באופן אישי אני מאד שמח שבמשמרת שלי הצעת החוק הזו תתקדם, אני עוד פעלתי רבות כמנכ"ל משרד השיכון להקצות כספים ולקדם את היישובים האלו."

חה"כ מעוז הדגיש כי הקמת היישובים נעשתה בסמכות וברשות "זה נעשה בסמכות וברשות של הממשלות לדורותיהם, גם של היועצים המשפטיים לממשלה, ולכן מבחינתי זה רגע מרגש, שבו אנו משלימים את כל מה שעשינו בעבר, והייתי שותף אישי לדבר הזה, ואני מצטרף לבקשת חברתי ח"כ סטרוק לקדם את הדבר הזה כמה שיותר מהר".

ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ, בירך אף הוא על אישור הפטור מחובת הנחה לחוק מרקם חיים ביהודה ושומרון:

"עשרות אלפי תושבים נושאים עיניים לכנסת בתקוה שהחוק יושלם במהרה. הסדרת היישובים הצעירים עומדת מעל לכל מחלוקת פוליטית ואני מברך את הסיעות שאישרו את התנעת הליך החקיקה", אמר.

לדבריו, "כשעוול של רבבות אזרחים תלוי ועומד כך, אין מקום לפוליטיקה אלא לתיקון מהיר ונצרך. זה באמת תלוי רק בכם".

יו''ר מועצת יש''ע דויד אלחייני בירך אף הוא וקרא "להעלות את החוק להצבעה במליאה כבר מחר"

"אנו בדרך הנכונה לקראת העברת החוק שיסדיר עשרות שנים של הפקרת יישובים שורשיים וחשובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. בשם ההתיישבות, אנו מודים ליו"ר הוועדה המסדרת מיקי זוהר, לח"כ אורית סטרוק ולכל חברי הכנסת והסיעות שהצביעו בעד על המאמצים הרבים למען הנושא. כעת, אנו מבקשים מכם לזרז את הליך החקיקה ככל שניתן", ציין.

"אנו מצפים מיו''ר הכנסת יריב לוין להביא את החוק כבר מחר להצבעה במליאה. מדובר בצעדים הומניטריים חשובים עבור תושבים שסבלו שנים רבות", הוסיף אלחיאני.

מנגד, בארגון השמאל הקיצוני שלום עכשיו תקפו את אישור הפטור מחובת הנחה לחוק הסדרת ההתיישבות הצעירה.

"שוב הוכח שישראל צריכה ממשלת שינוי שתפעל עבור כלל אזרחיה ולא עבור מיעוט קטן וקיצוני מעבר לקו הירוק. מאחזים לא חוקיים יש לפרק, לא להכשיר. הגיע הזמן להפסיק את מכבסת המילים ולא לתת פרסים לעבריינות ולגזל אדמות במסווה של 'התיישבות צעירה'", מסרו בארגון.

לדבריהם, "קידום חוקים כה רגישים ובעלי משמעות בהיעדר קואליציה נבחרת הוא ניסיון לבצע מחטף בשיטות הנלוזות של הימין המתנחלי. אותן שיטות שבהן הוקמו אותם המאחזים, של גנבים בלילה".