לא משאירים פצועים בשטח

כמפקדים ולוחמים נושאים אנו באחריות כלפי אלו שצעדו עמנו בשדות הקרב ושטחי האימונים אך חזרו הביתה פצועים ופגועים לכל החיים.

תגיות: טל בראון
אל"ם (מיל') טל בראון , כ"ב באייר תשפ"א

לא משאירים פצועים בשטח-ערוץ 7
נכי צה"ל. ארכיון
צילום: נעם מוסקוביץ', פלאש 90

כל מפקד בצה"ל, מזוטר ועד בכיר מכיר היטב את גבולות אחריותו כלפי החיילים שתחת פיקודו.

מסמך רוח צה"ל וערכיו מחולק לכל החיילים המתגייסים לשירות צבאי; בכל קורס נלמד המסמך במטרה להטמיע ערכים כאחריות, אמינות, דוגמא אישית, חיי אדם, רעות ושליחות בקרב המשרתים.

למען הסר ספק, בכל משרד ולשכת מפקד תלוי המסמך לצד תמונות הנשיא, הרמטכ"ל, התקווה ודגל ישראל. האם הוטמעו הערכים הללו גם בקרב מנהיגינו?

לכל מפקד אשר שירת בצה"ל שנים רבות, ברורה אחריותו כלפי פקודיו- זהו מרכיב משמעותי במנהיגותו של המפקד ויכולתו לעמוד בכל משימה שתוטל על יחידתו. אחריות שאינה מוגבלת לאדם, למקום או לזמן מסוים. מדובר באחריות שהפכה להיות 'משרה לחיים שלמים' ולא רק לשעות, ימים או חודשים בודדים. האם ברורה מידת האחריות הזו לנבחרינו?

כמפקדים מחויבים אנו לדאוג לשלומם וביטחונם של חיילינו, להכשרתם וכשירותם המבצעית, הגופנית והנפשית, על מנת שצה"ל יוכל לעמוד במשימתו: הגנה על קיומה של מדינת ישראל, עצמאותה ושלום תושביה. לעמידה במשימה נעלה זו יש מחיר! מחיר דמים בו שילמו חלק מחברינו בחייהם, חלק בגופם ואחרים בנפשם שנצרבה לעד. האם המשמעויות מכך ברורות למקבלי ההחלטות?

כמפקדים ולוחמים נושאים אנו באחריות כלפי אלו שצעדו עמנו בשדות הקרב ושטחי האימונים אך חזרו הביתה פצועים ופגועים לכל החיים. אחריות זו אינה תקפה בהכרח כלפי כל אזרח אך היא ברורה, מחייבת וממוקדת למען אחיי ורעיי לנשק, אלו שהתנדבו, תרמו והקריבו את גופם ונפשם למען נוכל כולנו, בנינו ובני בנינו לחיות בביטחון בארצנו, באיכות החיים הראויה לכל אזרח במדינת ישראל בת ה-73.

זהו צווי וחוב מוסרי של אזרחי מדינת ישראל בעבור מי שכבר שילמו את המחיר הכבד בעבורם. זהו המעט שניתן לעשות למען המשפחות המסורות, שנפצעו אף הן עת נפצע יקירם. משפחות הנושאות בנטל וחוות את מוראות ומשמעויות הפציעה 24/7 כל חייהן. זר לא יבין זאת!

הכרח הוא לקיים בדבקות את החוזה בין מדינת ישראל ללוחמי העבר שנפצעו, לא רק למען אותם נכי צה"ל אלא למען כל אותם דורות של לוחמים שעוד יתגייסו ויקראו ביום פקודה לצאת ולהילחם בחירוף נפש להגנת המולדת והעם אשר בציון!

זוהי קריאת השכמה לעם ישראל, לכנסת ולממשלה לפעול מיידית ולאמץ את דו"ח ועדת האלוף איל בן ראובן, למען נכי ומצוייני צה"ל, כהגדרת הרבי מליובאוויטש וכן למען השבת חללי צה"ל לקבר ישראל. במדינת ישראל בת ה-73 לא יתכן שמשאירים פצועים בשטח!

הכותב: אל”ם במיל׳ טל בראון הוא יועץ אסטרטגי ויזם חברתי, ביצע שורת תפקידי פיקוד במגוון יחידות לוחמות, שירת כמג״ד, כמפקד בה״ד ורמ״ח איסוף הקרבי, חבר ארגון נכי צה"ל וחבר בתנועת ׳הביטחוניסטים׳.