בצלאל, מתפלל ומקווה שעדיין תתעשת

להשלכות החמורות של ממשלת שמאל שאתה בצלאל מוביל אליה בעקיפין בהתיישבות, ביחסי החוץ, במה לא?

ח"כ עמית הלוי , כ"ב באייר תשפ"א

בצלאל, מתפלל ומקווה שעדיין תתעשת-ערוץ 7
עמית הלוי
צילום: דוברות

קשה להתחרות בכתיבה המפורטת והמושחזת שלך בצלאל סמוטריץ' בכל זאת אנסה, כדי להעמיד את הדברים על דיוקם:

1. לא יכול לגמרי לחלוק על ההגדרה שלך לגביי – חלטוריסט. אבל תמיד, היום, כמו בזמן כהונתי בכנסת, אני מחלטר רק כאמרגן של עם ישראל, חירותו, ביטחונו ועתידו. לא עבאס, לא סמוטריץ' ולא נתניהו, רק טובת ישראל מקודשת עבורי. לכן בין השאר, כשביקשו ממני למחות על כך שנתניהו משריין מקום לאופיר סופר ומעודד הצבעה לציונות הדתית ואמרו לי פעילים "זה על חשבונך!" השבתי שאני וכולנו צריכים להיות מוטרדים מהמספר 61 ולא מהמספר 35.

2. למעשה, בכל השבועיים האחרונים לא פעלתי בשליחות נתניהו, נתניהו לא היה מודע מלכתחילה למאמצי האישיים, למצות את האפשרות להקמת קואליציה בהימנעות רע"ם.

3. בניגוד לדבריך, הנימה האישית בדבריי לא נבעה מרצון להעליב אותך בצלאל, או לאיין את מי שאינו חושב כמוני, אלא לומר ביושר לציבור שהשיקולים שהצגת לאורך כל השבוע האחרון, הם לא רלוונטיים למנהיגות מדינית ולנציג ציבור, ואני עומד מאחורי הדברים: הזלזול שלך בקדנציה קצרה של ממשלת השמאל שעלולה לקום היא דוגמא אחת מני רבות לזחיחות לא ראויה בקבלת החלטות מסוג זה. ומנין לך שהיא תהיה קצרה ? וגם אם תהיה קצרה, מניין לך שלא תנוצל בחסות התקשורת הייעוץ המשפטי וביהמ"ש למהלכים בלתי הפיכים? ומה עם כל ההשלכות על מצבה ומעמדה של ישראל בעולם בעקבות ממשלת לפיד-הורביץ-מיכאלי ? הרשימה הזו היא ארוכה ואת כולה פטרת בלא כלום .

4. אתה טוען שאני מדבר מפוזיציה, כיוון שגם אני הייתי שולל הישענות של רעמ אם הייתה עולה מצד שמאל. בוודאי שהייתי שולל! כיוון שהשאלה העיקרית איננה מהו הנוסח המדויק של עמדותיו של עבאס אלא מהי העמדה היהודית שניצבת מולו! מהי 'האיגרת' שאנחנו שולחים לו. אמרתי לך ואני אומר לך גם כאן, דווקא אתה היית צריך למצות את האפשרות הזו ולהוביל מולו את הקו הראוי של אזרחות הגונה במדינת הלאום היהודית. ואתה באמת לא מבין את ההבדל אם בני גנץ, יאיר לפיד או ניצן הורביץ יציעו זאת לעבאס? הרי בשבילם הוא יהיה רק כלי שרת להמשך הפירוק הפרוגרסיבי של זהותה היהודית של המדינה.

5. הקשבה. ובכן, אפשר לעשות יום עיון ולקיים ישיבות רבות, אבל לא להקשיב ולא לתת משקל לערכים לסכנות ולהזדמנויות שלפנינו. למשל למשמעות הפנים ישראלית להפלת נתניהו בהמשך לניסיונות ההדחה המשפטיים, לצהלות ולשינויים בזירה האזורית שעלולים להתרגש עלינו אם הוא יפול ותקום ממשלת שמאל, בזמן הרגיש הזה במערכת הבינלאומית.

להשלכות החמורות של ממשלת שמאל שאתה מוביל אליה בעקיפין בהתיישבות, ביחסי החוץ, במה לא? (אתה היית הרי שר בממשלה, אתה אמור להכיר זאת) ושלא לדבר על שלל ההשוואות המופרכות לערפאת, כשאתה יודע שבמקרה שלפנינו אנחנו לא נותנים רובים או נכסים אסטרטגיים לעבאס. ועוד משהו - מעולם לא אמרתי איך יסתיים המשא ומתן, הצעתי לך רק לפתוח בו, יכול להיות שהוא היה מתפוצץ אבל הפוזיציה (אם אשאל ממך ברשותך את המושג), לענ"ד לא נתנה לך אפילו להתחיל. גם לא להקשיב. אני חושב שלא רק שלא הקשבת אלא השתקת קולות מתנגדים בקרב רבנים בהפעלת לחץ לא הכי ראוי.

6. ואני מלמד עליך זכות, כיון שזו בהחלט סוגיה מורכבת וברור לי שנקודת המוצא של רבים מהסביבה האידיאולוגית של שנינו היא לשלול את הכיוון הזה, אבל אתה היום ממנהיגי המדינה, ומנהיג בוודאי במצבי משבר, צריך להשתחרר מדוגמטיות, מקיבעון, מהיצמדות לתמונה האידיאלית, חייב לבחון את כל האפשרויות אל מול המציאות הקונקרטית, משבריה וגליה ולבחור בטובה ביותר עבור שולחיו. לצערי, לא כך נהגת.

7. אני נמנע כאן מפאת כבודך וכבוד הרבנים לפרט, חלק מהדברים סוכמו, לפחות לעת עתה, כדברים דיסקרטיים ואני מכבד זאת, אבל ההצגה שלך את עמדת הרבנים רחוקה מהאמת. בצדק כתבת על הרב טאו, לא שוחחתי עמו, קראתי כמוך את דבריו והוא אכן בא מנקודת מבט שונה, אבל גם הוא בסופו של דבר עשה חשבון כולל וחישב שכר מצוה כנגד הפסדה, זה מסוג החשבונות המורכבים שכל מנהיג ציבור צריך לעשות בסוגיה מורכבת. לא הורגש שעשית זאת.

עוד הערה לסיום – כשעליתי לשידור היום אצל ינון מגל ובן כספית לא ידעתי בדיוק מה אומר, אנחנו מכירים לא מעט שנים, מצידי לפחות בהערכה ובידידות רבה, אבל אני כפי שפתחתי חלטוריסט של עם ישראל וכנראה כעומק הידידות וההערכה כך עומק האכזבה, אותה ביטאתי.

מתפלל ומקווה שעדיין תתעשת.

האחריות על כתפיך כבידה. כבידה מאוד.