מבוכה ברכבת ישראל

הרכבת רכשה במיליארדים קרונות הנמוכים ב-20 ס"מ מרוב הרציפים. כעת מחפשים פתרונות לצמצום הפרשי הגובה. משרד התחבורה הקים ועדת בדיקה.

ערוץ 7 , כ"ג באייר תשפ"א

מבוכה ברכבת ישראל-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

רכבת ישראל רכשה רכבות חשמליות חדשות מתוצרת חברת ''סימנס'', אשר נמוכות מרוב הרציפים בתחנות, מה שיצור לנוסעים מדרגה של כ-20 ס"מ בכניסה וביציאה אל הקרונות.

מדובר על 330 קרונות חדשים שהוזמנו בשנת 2016 בעלות של 3.8 מיליארד שקל, כולל מוסך מיוחד שנבנה עבורם באשקלון.

באתר "כלכליסט" דווח כי הקרונות הם בתקן האירופי, המותאמים לרציף בגובה של 76 ס"מ; זאת, בשעה שכשני שלישים מהרציפים הם בגובה 93 ס"מ. שליש מהרציפים בישראל כבר נבנו לפי התקן החדש, לעומת שני שלישים שגבוהים במדרגה. התאמה של שאר הרציפים תימשך שנים.

ברכבת בוחנים אפשרות להגביה זמנית את היציאה מהקרונות, כדי לבטל את המדרגה ברציף.

מנכ''ל משרד התחבורה עופר מלכה מבקש להקים ועדת בדיקה. מלכה כתב ליו"ר הרכבת משה שמעוני ולמנכ"ל מיכה מייקסנר "הובא לידיעתי מידע מדאיג ומטריד לפיו הקרונות החדשים מסוג דאבל דק סימנס אינם תואמים את גובה משטח העלאת הנוסעים, הרמפה.

''לאור חומרת המידע והשלכותיו הכלכליות והתפעוליות של הרכבת הצגתי לשרת התחבורה מירי רגב את המידע המוזכר לעיל. השרה רגב הנחתה אותי באופן מידי על הקמת צוות בדיקה בראשותי. עוד הנחתה לסיים את מלאכת הבדיקה תוך 14 יום ולהציג לה את ממצאי הבדיקה", ציין מלכה.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה לאתר כלכליסט: ''הרכבת פועלת בהתאם לתקן האירופאי לרכבות TSI PRM, ובכלל זה תקן המגדיר מרחק וגובה מירביים בין הקרונות לרציפים. תקן זה ובכלל זה הבדלי הגבהים הרשומים בו אושרו על ידי חברת הבקרה של משרד התחבורה, המאשרת בזמן אמת את כלל פעילות רכבת ישראל, ובכלל זה הצטיידות ברכבות.

''למרות שהקרונועים עומדים בתקנים המחייבים, ולמען מתן שירות מיטבי לכלל הנוסעים, הנחה מנכ״ל הרכבת (שנכנס לתפקידו כשלוש שנים לאחר הזמנת הרכבות) כבר לפני מספר חודשים את אנשי המקצוע למצוא פתרונות טכניים לצמצום הפרשי הגובה ושיפור השירות וזאת על אף עמידה בתקן האירופי.

''סוגיית גבהי הרציפים מעסיקה את מרבית חברות הרכבות בעולם, ובישראל סוגיה זו מתחדדת שכן רכבת ישראל מפעילה כ-70 תחנות אשר נבנו בעשורים שונים ובגבהים שונים, חלקן עוד בתקופת המנדט הבריטי. בנוסף בשל שנים של תקצוב חסר שהביאו למחסור בצי נייד, מופעלים היום סוגי רכבות רבות, חלקן מיושנות, על מנת לעמוד בביקוש הגובר לשירות רכבתי", לשון התגובה.