דגל אש"ף על ישיבת מאה שערים
דגל אש"ף על ישיבת מאה שעריםצילום: משה נחמני

כתובת גרפיטי של דגל אש"ף שרוססה בזמן האחרון על היכל ישיבת מאה שערים הוסרה הבוקר (רביעי) בידי פקחי עיריית ירושלים.

הישיבה במאה שערים נוסדה בשנת 1885 כמרכזה התורני של שכונת מאה שערים, ובמשך שנים רוב רבניה היו מזוהים עם תנועת "המזרחי" הציונית.

כך למשל, הרב יוסף גרשון הורביץ שהיה ראש הישיבה במשך 46 שנים בנוסף לתפקידו כרבה של שכונת מאה שערים, היה מרבני תנועת המזרחי וממייסדי הסניף הראשון שלה בארץ ישראל.

הרב אברהם יצחק הכהן קוק פקד את ישיבת מאה שערים מספר פעמים ונשא בה דרשותיו. בשנת תרפ"א הוא עמד בהיכל הישיבה ואמר: "הנני קורא בקול: לו עמי שומע לי לא ישאר אף יהודי אחד שלא ישקול את השקל הציוני ודוקא ע"י המזרחי".

עם השנים הקצינה הישיבה וכיום היא מזוהה עם "העדה החרדית" האנטי-ציונית, שמתנגדת אף לשיתוף פעולה עם הממסד הציוני.

החוקר וההיסטוריון משה נחמני עבר אתמול ליד הישיבה ההיסטורית, ראה את דגל אש"ף מתנוסס בחזית הישיבה, ולא יכל להשאר אדיש. "עברתי הרגע ליד ישיבת מאה שערים בירושלים, והזדעזעתי למראה עיניי: על חזית המבנה צבוע דגל אש"ף", כתב בחשבון הפייסבוק שלו.

"במבנה היסטורי זה פועלת ישיבת מאה שערים כ-150 שנה, ישיבה שבזמנו השתייכה לחוגי החרדים המתונים, ועמדו בראשיה גדולי רבני 'המזרחי'. בהיכלה נשא הרב קוק את מיטב דרשותיו", כתב. "על עיריית ירושלים למחות את הכתם המכוער הזה".

תוך פחות מ-24 שעות, בפעילות מהירה של עיריית ירושלים, נמחה הדגל. סגן ראש העיר אריה קינג שיתף את תמונת הדגל שנמחה מהקיר וכתב: "טופל".