הדברה
הדברהצילום: FREEPIK

באם רואים נמלים באזור הבית או הגינה – ייתכן שהם בדיוק עוזבות או חוזרות לקן, אולי כדי לצאת למסע בחיפוש אחר מזון – או שנראה אותן בסביבות הקן – מפנות עודפי עפר – כך שיהיה להן קן נהדר ומועיל. בכל אופן – כאשר אנחנו שמים לב לנוכחות שלהן, זה אומר שהתחלנו לחלוק אזור מחיה משותף.

אולי הנמלים חושבות שמטעמי הבית הן תוספת נהדרת למלאי המזון שבקן שלהן, ואפשר לפנק את המלכה באיזו פיסת מזון נהדרת שנמצאת במזווה. אולי יש דבר מה בגינה שהן היו שמחות לקחת איתן חזרה לקן. כך או כך – כאשר הן פועלות באומץ ובחריצות בשטחים הפרטיים שלנו, ייתכן שזה הזמן לעשות להן שיחת "יחסינו לאן". אין זה מתאים שנראה אותן על השיש במטבח, על שולחנות האוכל, בחדרי השינה וכיוצא בזה.

הן אולי לא יודעות שיש גבול – הרי הן מגיעות בגדלים מזעריים שמאפשרים להן לחדור דרך החריצים, ושום דבר לא מהווה גבול אמיתי עבורן – הן יכולות פשוט לעבור. אין הן יודעות שהן אינן אורחות קרואות, כיוון שנדמה שכל העולם פתוח ומוכן להאכיל אותן.

כך שבין אם מדובר בחריצים בין מרצפות, שקעי חשמל, סדקים בין ארונות המטבח ובקיר – הן פשוט חושבות שמדובר בשערים פתוחים כדי להצטרף וליהנות מהארוחה. בייחוד אם דברי מזון שפרושים ומפוררים כך בחלל החופשי ונגישים כה בקלות – הן ממש יכולות לחשוב שמישהו הניח מטעמים לפקודתן – שכן עבורן זה כבר מזון שטרחו לחתוך ולהכין בפיסות בגודל המתאים לסחיבתן חזרה לקן, על כן הן ישמחו לבקר ולקחת את האוכל חזרה ואולי לחסוך את הניקיון.

זמן להדברה?

כך או כך – נדמה שיש נמלים בבית, ואם הן לא רצויות – ואנחנו נרשה לעצמנו לשער שהן אינן רצויות – אולי הגיע הזמן להזמין הדברה. חברינו בחברת מיכאל ובוריס הדברות, אולי היו מסכימים עם הטענה שיש לבעלי מקצוע אחריות בבחירת חומרי ההדברה שלהם. נדמה שיש חומרים שהם טובים יותר וטובים פחות עבור הדברת נמלים.

לכל בעל מקצוע יש כמובן את הדעה שלו, אך באופן כללי נוכל להגיד שיש אנשים שמבינים מה הם החומרים הנכונים למשימה, כמו גם יודעים מה ממש לא מתאים ומה לא הולך לעבוד. זה מתבסס על השקפה אישית וניסיון קודם בתפקיד, ולא כל המדבירים פועלים בצורה דומה וזהה. כלל אצבע, הוא להשתמש בחומרים שיכולים להיות יעילים כלפי הרחקת נמלים מן השטח, ובו בזמן לא מסכנים בני אדם וחיות מחמד.

הדברה שכזו מתרחשת בעבור הפאנלים, השייכים לריצוף שבחיבור בין הקירות לרצפה – לאורך קירות הבית. כמו גם מסביב לארונות המטבח, על השיש, מתחת לכיור המטבח – למעשה, בכל חריץ ופתח זמין לחדירה רלוונטית של נמלים. באם יודעים היכן נראו לאחרונה, ניתן לעדכן את המדביר וליידע אותו כך שיוכל להגיב בהתאם.

על כן, זה היה על קצה המזלג – עולם ההדברה בהיבט הנמלי, מקווים כי היה בכך ערך מסוים, תודה על קריאתך.