"מתנחלים מיצהר הציתו גם הלילה שדות בבורין", נכתב אמש (שלישי) בדיווח של ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם'. גם בשפה האנגלית דיווחו כך ב'בצלם'.

בנוסף, ארגון 'בצלם' כתב כי "כמו בתקריות רבות קודמות, הצבא הישראלי לא רק שלא הצליח להגן על הפלסטינים, אלא ירה לעבר התושבים הפלסטינים שמיהרו להגן על רכושם. כך נראה אפרטהייד".

אלא, שמדובר בשקר. מי שהצית את השדות היו ערבים, שבאופן מכוון הדליקו את האש במספר מוקדים סמוך ליישוב הר ברכה.

"אתמול בשעות הלילה מספר פלסטינים הציתו שריפה בסמוך ליישוב הר ברכה שבמרחב החטיבה המרחבית 'שומרון'", מסר דובר צה"ל. "בעקבות השריפה, התפתח במקום חיכוך אלים בין מתיישבים מהאזור לבין המציתים".

"תצפיות צה"ל זיהו את המציתים וכוחות צה"ל הוקפצו לנקודה על מנת לכבות את השריפה ולעצור את המציתים", הדגישו. "כוחות צה"ל ממשיכים בסריקות במרחב אחר החשודים בהצתת השריפה".

צבי סוכות, דובר היישוב יצהר, מתכוון לפעול נגד ארגון 'בצלם' גם במישור המשפטי. "יש לכם חצי שעה למחוק את הציוץ ולהתנצל בפני תושבי יצהר. אחרת ניפגש בבית משפט", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסר אמר: "בלילה מציתים תושבי הכפר הערבים שריפה שמסכנת את חיי היהודים ובבוקר חבריהם מהשמאל הקיצוני מציתים אש של שנאה ועלילות נגד המתיישבים. ידע מהיום כל שקרן וכל משמיץ מלא שנאה עידן המתנחל הפראייר תם. אנחנו לא נשתוק על השמצות חופש הביטוי הוא ערך מקודש אבל לא חופש הביטוי וההשמצה".

הדיווח של בצלם, כאמור, לא נעצר רק בסביבת הארגון. פעילי שמאל לצד עיתונאים מיהרו להדהד את השקר של ארגון השמאל.

כך למשל, אבנר גבריהו יו"ר ארגון 'שוברים שתיקה' שמיהר לצייץ: "הלילה מתנחלים הציתו שדות של פלסטינים בסמוך לכפר בורין, תקפו בית באבנים והשחיתו ותקפו פיסית נער שנזקק לטיפול רפואי. או כמו שקוראים לזה בשטחים: יום שלישי".

מאוחר יותר, ולאחר שהעירו לו שמדובר בשקר, כתב: "טוב, יש סיכוי שטעיתי ומי שהצית את השריפות הללו הפעם לא היו מתנחלים. בודקים את הטענות הללו כרגע ואם זה אכן המצב, אמחק את הציוץ ואני מתנצל על ההטעיה".

עם זאת הוא הוסיף, "אני לא רוצה להצדיק את הטעות הזו והייתי צריך לחכות קצת לפני שפרסמתי את הדיווח, אבל באמת, ימנים, 'עלילת דם'? רק שלשום מתנחלים הציתו שדה באזור. מתנחלים נתפסו מציתים שדות של פלסטינים שוב ושוב, בטח במהלך גל האלימות המטורף של החודשים האחרונים. טלו קורה".

עיתונאי חדשות 13 אור הלר דיווח גם הוא: "לילה שלישי ברציפות בשטחים של אלימות מתנחלים ופעילי ימין קיצוני ו'נוער גבעות' כנגד פלסטינים כנקמה על הפיגוע בצומת תפוח. הפלסטינים מדווחים על שריפת שדה ותקיפת נער בכפר הפלסטיני בורין שבאזור שכם. בכל הלילות לא דווח על מעצרים בקרב הפורעים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו