ראו הוזהרתם. זה לא דואר ישראל
ראו הוזהרתם. זה לא דואר ישראלצילום: יונתן סינדל. פלאש 90

אזרחים רבים בישראל קיבלו בימים האחרונים הודעה במכשיר הטלפון שלהם מגורם המתחזה לדואר ישראל ובתואנה של מסירת פרטי חבילה שנשלחה למקבל ההודעה הוא מתבקש למסור את פרטי כרטיס האשראי שלו. בחברת אבטחת המידע 'ESET ישראל' קובעים כי מדובר בניסיון עוקץ ממנו יש להיזהר.

"מדובר בהודעה המתחזה לדואר ישראל במטרה אחת פשוטה: לגנוב את פרטי כרטיס האשראי שלכם ולגרום לכם נזק. המזימה הזו אינה חדשה אך מדובר בגל נוסף בעל פוטנציאל נזק משמעותי", אומרים בחברה.

בחברה מזכירים מחקר שבוצע על ידי אנשיה ולפיו 61% מהצרכנים ברחבי העולם הצהירו כי הם קונים ברשת לעתים קרובות יותר מאשר לפני פרוץ נגיף הקורונה. "עברייני הרשת מודעים לכך, וכעת ממקדים את המאמצים שלהם בניסיונות התחזות לשירותי דואר וחבילות שהגיעו לארץ".

העוקץ נפתח בהודעה המדווחת על חבילה הממתינה ללקוח ולקבלת פרטים אודותיה יש ללחוץ על קישור. לאחר שמקליקים על הקישור מגיעים לדף נחיתה המיועד לאיסוף הפרטים. בין הפרטים שמתבקש הנמען למלא הם מספר תעודת זהות, מייל ופרטי כרטיס אשראי. לאחר שהנמען ממלא את פרטיו, הוא מקבל הודעת שגיאה.

"מדובר בהודעת פישינג מאוד פופולרית בשבועות האחרונים אשר נשלחה בתפוצה רחבה בישראל. מבדיקה של הקישור אכן מדובר בפעילות שאינה של דואר ישראל כפי שדווח. קורבן פוטנציאלי שימלא את הפרטים האישיים שלו כמו פרטי אשראי, מייל ותעודת זהות, אמנם יקבל הודעת שגיאה, אך כל הפרטים שלו יועברו למי שעומד מאחורי ניסיון ההונאה", אומרים ב'ESET ישראל' ומציינים: "אנו רואים עליה מתמדת בניסיונות ההונאה ברשת וחשוב לגלות ערנות. במידה והזנתם את הפרטים, רצוי לרענן סיסמאות למייל, ולהיות במעקב הדוק אחר הוצאות כרטיס האשראי".