אלפים בהפגנה נגד פוטין
אלפים בהפגנה נגד פוטין צילום: רויטרס

חברים באופוזיציה הרוסית טוענים כי ממשלתו של הנשיא פוטין רודפת אותם באופן אישי ופועלת לגייס אותם בכפיה לשירות צבאי קשה ומפרך כעונש על כך שנטלו חלק בארגון עצרות פוליטיות או סייעו למועמדים של האופוזיציה להתמודד בבחירות. את הדברים אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית.

על פי הדיווח, אחד מהם נעצר על ידי שוטרים צבאיים כשכבר היה בן 25 הרבה אחרי שעבר את גיל הגיוס.

הוא נלקח באזיקים ונשלח בעל כרחו לשרת בבסיס קטן ומבודד, בחלק הארקטי של רוסיה, מסביב לבסיס דובי קוטב משחרים לטרף, והגישה אליו אפשרית רק עם מסוק.

אחת לשבועיים מגיעה אספקה והוא יכול היה לשלוח מעטפות דואר למשפחתו, אך הוא המתין במשך חודשים עד שקיבל תשובה.

לדבריו, בבסיס אין מים זורמים, והוא וחבריו היו צריכים להמיס שלג כדי לשתות ולהתרחץ. מלבדו שירתו בבסיס עוד ארבעה חיילים בלבד כנראה גם הם פעילים פוליטיים כמוהו.

ברוסיה קיים חוק גיוס חובה, חוק שקיים בכמה מדינות נוספות בעולם ובהן גם ישראל. אולם מאחר שמספר הצעירים הרוסיים המגיעים בכל שנה לגיל הגיוס גדול ממספר החיילים שצבא רוסיה זקוק לו, רוב הצעירים מקבלים פטור מטעמי לימודים או טעמים רפואיים, ורבים אף לא טורחים להוציא פטור, אלא נשארים בבתיהם והצבא אינו פועל ברוב המקרים לאכוף את החוק.

לא כן לגבי הפעילים באופוזיציה, כך לטענתם, אלה אינם מקבלים פטורים גם אם הם מציגים מסמכים מתאימים, והמשטרה הצבאית רודפת אותם, גם אחרי שחלפו שנים מגיל הגיוס.