ד"ר חן קוגל
ד"ר חן קוגל צילום: ליאב פלד, דוברות לשכת עורכי הדין

בעקבות הטענות על עיכוב בשחרור הגופות לאחר אסון מירון, הסביר דוקטור חן קוגל ראש המכון לרפואה משפטית באבו כביר, שם נערך תהליך זיהוי גופות הנספים באסון מירון, את ההליך המורכב העומד מאחורי הליך הזיהוי וטען כי נכון היה להביא את גופות הנפטרים מוקדם יותר.

"צריך לקחת גם זיהוי מהגופה וגם מהמשפחה, ואז מצליבים בין הנתונים. לפחות בארבעה מקרים אנשים זיהו לפי תמונה, וכשהגיעו לגופה התברר שזה היה טעות". סיפר קוגל, בראיון לרדיו 'קול חי'.

על הטענה לחוסר רגישות כלפי נפטרים במבנה בו נמצא המכון אומר קוגל, "המכון נמצא במבנה ישן, לא היה מקום לזוז כשכולם הגיעו בבת אחת. היו צריכים להביא אותם בנפרד".

ד"ר קוגל הבהיר כי הוא "בעד להשתמש במכוני הזיהוי הצבאיים, אבל עדיין משם יצטרכו להביא אותם אלינו. באחת וחצי עידכנו אותי על הסיפור, ורק בשתיים עשרה בצהריים הביאו את הגופות. צריך להפיק לקחים ולהביא את הגופות מיד".

בדבריו הביע צער על החוויה הכאובה של המשפחות במהלך יום שישי האחרון. "כואב לי על המשפחות, משמחה ישר נחתו לצער. ההורים ביקשו סליחה שלא הצליחו לקבור אותם לפני השבת. אבל עשינו מתחם מיוחד למשפחות, והם בכל זאת עלו על הגדרות. צריך להעביר את המכון למקום אחר. הוא מאוד מיושן".

קוגל מנה סיבה נוספת שגרמה לעיכובים. "בגלל הציוד הישן, בדיקות הדי אן איי לקחו כמה שעות. גם בדיקות השיניים לקחו זמן, כי אין רופאי שיניים ביום שישי. עשינו הכול כדי לזהות באופן הכי טוב שיש, אבל היינו חייבים לחכות קצת כדי שלא יהיו טעויות".