הרב מיכאל ברום
הרב מיכאל ברום צילום: משה לוי

נקעה נפשנו מסבבי הבחירות הבלתי נגמרים. הציבור כולו מבקש מנהיגות יציבה. עם כל זה, לא נוכל להתחמק מהבחירות הקרֵבות. הבחירות האמיתיות.

בעוד 10 ימים כולנו עומדים לבחירות אמת, הבחירות של הקב"ה בנו. "הבוחר בעמו ישראל באהבה". רבונו של עולם, היודע תעלומות ומפענח צפונות- בחר בנו מכל העמים, ונתן לנו את תורתו.

על אף האכזבות, כפיות הטובה והבלבולים מצידנו- הוא, באהבתו אלינו, מידי שנה, בחג מתן תורה- בוחר בנו מחדש להיות העם הנבחר, ממלכת כהנים וגוי קדוש.

הבחירה הזו, בפניה אנו ניצבים בימים אלה, מחייבת אותנו. עד כה עסקנו בבחירות פנימיות, מעין "פריימריז" בהם כל קהילה, כל ציבור, הבליט את הייחודיות שלו אל מול האחרים. לעיתים אף הגענו, ללא משים, למקומות של ריחוק, פילוג ואף שנאה. כעת, הגיע זמן אחדות. "ויחן שם ישראל נגד ההר- כאיש אחד, בלב אחד". מול ההר הגדול, הר סיני- נשכחות המחלוקות, נשמת ישראל מדברת ואומרת את דברה בקול צלול: אחים אנחנו.

לאחרונה, יש בנו נטיה להנציח את הבחירות הפנימיות, לחדד את ההבדלים והגוונים השונים. לא בהכרח מתוך צרות עין או קטנות מחשבה. באמת יש פער בעולם התוכן, בסולם הערכים אותו מייצג כל ציבור. יתר על כן, אנו חוששים מטשטוש הייחודיות שיביא למחיקה ולאחדות שטחית ורדודה. על אף כל זאת- מול הר סיני לא עומדים שבטים וקבוצות, צודקים ככל שיהיו. מול הר סיני ניצבים כולנו יחד. "כאיש אחד- בלב אחד".

לאחר תקופה ארוכה, בה ראינו את השנאה וההסתה שוברות שיאים שליליים, בעקבות המצב הפוליטי ומגיפת הקורונה- החברה הישראלית זקוקה לריפוי. הלכידות שלנו, הערבות ההדדית שכה מאפיינת אותנו בעתות משבר- זועקת ומבקשת להיות נוכחת בקרבנו באופן קבוע, בשגרת החיים היומיומית. הגיע זמן אחדות.

את היצר, המתחפש לא פעם לשגרירה של האמת, נשתיק. "חבור עצבים אפרים- הנח לו". חז"ל מלמדים אותנו שגם אחדות סביב ערכים נמוכים ואפילו פסולים ושליליים- חביבה בפני הקב"ה. צבאו של אחאב ניצח במלחמה, כיון שהיתה אחוה בין הלוחמים, שנזהרו מלדבר סרה זה בזה. אין ספק שגם שם, היו דעות שונות וגישות סותרות. אך הם לא התבלבלו ולא נכשלו בשנאה ולשון הרע- וכך ניצחו.

דווקא בימים אלה, ימי ספירת העומר, בהם אנו נדרשים לתקן את חטאם של תלמידי רבי עקיבא, שלא נהגו כבוד זה בזה, וגרמו לחורבן עולם התורה- אנו נדרשים להוסיף ולהתחזק בכבוד ובאהבה מתוך מבט של הערכה ועין טובה כלפי הנקודה הייחודית של כל אחד, כפי שאכן הדגיש ר' שמעון בר יוחאי.

למען הסר ספק. אין במאמר זה כל קריאה או הבעת עמדה בהקשר לתסבוכת הפוליטית. לצערנו התרגלנו לשפה מכובסת ולמושגים מהונדסים בהם משתמשים לעיתים פוליטיקאים. אין הכוונה כלל ל"אחדות" בהקשר הפוליטי.

כולנו עומדים מול אתגרים קשים ומורכבים ביותר, שעלולים להתעצם ולהחריף בתקופה הקרובה, במישור הפנימי- שיקום הכלכלה והחברה, ובמישור הבינלאומי- אתגרים ביטחוניים ומדיניים שאולי לא ידענו כמותם. מול כל אלה, עלינו לעמוד איתן, כאיש אחד בלב אחד. רק יחד נזכה לראות בהרמת קרן ישראל, רק יחד ננצח את כל הקמים עלינו לרעה.

עוד 10 ימים בחירות. הגיע זמן אחדות.

הרב מיכאל ברום הוא נשיא ישיבת שילה ומדרשת בינת

נכתב לע"נ ר' יהונתן יוסף חברוני ע"ה, עלה בסערה השמיימה במירון תשפ"א, בתוך ארבעים וחמש נשמות טהורות, תוך מסירות נפש להצלת נפשות של רבים באסון הנורא. איש כלל ישראלי, אוהב ישראל בחייו ובמותו. ת.נ.צ.ב.ה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו