שריון
שריוןצילום: דובר צה"ל

בתום עבודת מטה רחבה בזרוע היבשה והתנסויות מבצעיות שארכו כשנה וחצי, החליט הרמטכ"ל אביב כוכבי על סגירת פלוגות הסיוע הקרבי בחטיבות השריון והחי"ר והקמת פלוגות 'חשיפה תקיפה' בכלל המערך המתמרן.

השינוי היסודי שיתרחש בחטיבות, הוא הקניית יכולת עצמאית לסגירת מעגלים מהירים על ידי יכולת של שימוש בכטמ"מים וברחפנים, וכן מתן יכולות מסווגות נוספות להעצמת החשיפה.

בצה''ל אומרים כי שינוי זה יגביר את קטלניות כוחות היבשה, יצור יכולות אחידות ביחידות השריון והחי"ר ויאפשר הגברה של קצב האש וההתקפה של כוחות אלו.

כמו כן, החלטה זו תאפשר מיצוי מיטבי של פלטפורמות רק"ם מתקדמות כגון נמ"ר חשיפה, אית"ן וטנקים עם יכולות חדשות ומתקדמות.

על פי ההחלטה יוקמו פלוגות 'חשיפה תקיפה' חדשות באיכות חי"ר מובחר לחטיבות הרק"מ המתקדם (גולני, גבעתי, נחל, 7, 188, 401), זאת במקביל לסגירתן המדורגת של פלוגות המסייעת בשריון והסבת הפלוגות המסייעות בחי״ר לפלוגות 'חשיפה תקיפה'.

כמו כן, יסגרו באופן הדרגתי שתי פלוגות הסיור בחטיבות השריון (7 ו-401) ויוקמו 3 סיירות במילואים עבור שלושת חטיבות השריון הסדירות. צוותי הפלס״רים הקיימים יתאחדו וימשיכו את שירותם ביחידה הרב- מימדית.

החל ממחזור גיוס אוגוסט הקרוב לא יתגייסו לוחמים לפלוגות המסייעות בשריון, אלא יתגייסו לחטיבות החי״ר (גולני, גבעתי ובהמשך השנה גם לנח''ל), שם יעברו את הכשרתם ובסיום ההכשרה יוצבו בגדודי החי״ר כפלוגת חשיפה תקיפה נוספת.

בין גדודי השריון והחי"ר תהיה הצמדה לצורך מסירת פלוגת חשיפה- תקיפה בשגרה (תע"ם ואימונים) ובחירום. הפלוגות המוקצות יתחלפו בניהן כל 8 חודשים. גרף התעסוקה המבצעית הצה״לי יהיה מותאם להליך זה.

פלוגות 'חשיפה תקיפה' מוכשרות במסלול של חיל רגלים ועל כן הגיוס, ההכשרות והפיתוח כוח האדם יתקיימו במערך החי"ר תחת בקרה והגדרת כשירויות של קחצ"ר.

במסגרת ההקמה ישופרו תהליכי ההכשרה בבא"חים של חטיבות הרק"מ המתקדם בחי"ר (גולני, גבעתי ונחל) בין היתר באמצעות מאמני לחימה ייחודיים וסימולטורים מתקדמים.

מדובר צה''ל נמסר: ''זרוע היבשה רואה בשינוי זה תהליך משמעותי בשמירת רלוונטיות הכוחות להתמודדות עם אתגרי המלחמה והלחימה בעתיד''.