נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אף אחד לא מתכוון לטייח את זה: נפתלי בנט מפר הבטחות. לא אחת ולא שתיים.

הוא התחייב שלא לשבת עם יאיר לפיד – ויושב; הוא התחייב שלא להישען על מפלגות ערביות – ונשען; סבר שאי אפשר להקים ממשלה עם עשרה מנדטים ומקים עם שבעה.

ולכן מה?

אין יום שאנחנו לא בוחרים בחירות מורכבות. אנשים שקמים בבוקר לאחר שהלו"ז הסתבך ונדרשים לבחור בין איחור של הילד לבית הספר לבין ביטול רופא השיניים. אנשים שחשבון הבנק שלהם מהבהב אדום והם נדרשים להחליט על אלו צרכים חיוניים לוותר כאן ועכשיו. מנהלים שנדרשים לערוך צמצומים ולפטר עובדים מוערכים שכל כך יקרים לליבם.

נכון, הבטחנו שלא נאחר. נשבענו שלא נבטל. גזרנו על עצמנו שלא לפטר. אבל אלו החיים. החיים הם לא תוכנית כבקשתך. רצינו, כל כך קיווינו, ולכן הבטחנו. אבל היה מי שרצה אחרת ועיצב מציאות המכריחה את כולנו לקבל החלטות מושכלות – וגם אם זה אומר לשבור את המילה.

אף אחד בסביבת נפתלי בנט לא מקל ראש בהליכה לממשלה בה הוא אזוק על ידי מרכיבי שמאל. נפתלי בנט יידרש לעמוד בפרץ בכל הסוגיות החשובות לימין, בנושא מדיניות, בסוגיות ביטחוניות, בכל הנוגע למשנת ההתיישבות, וכן, גם בכל הקשור למסורת ישראל ועולם התורה.

זה הולך להיות סופר-מורכב. ראש הממשלה נפתלי בנט יידרש להיות עם היד על הדופק 24/7 כדי לבלום יוזמות של חברי ממשלה ממרצ ומהעבודה שיבקשו לקדם בועדת השרים לענייני חקיקה, במליאה ובוועדות הכנסת הצעות חוק מגוונות בנושאים קריטיים לימין.

אבל האלטרנטיבה של בחירות חמישיות גרועה הרבה יותר עבור מחנה הימין.

בבחירות חמישיות השמאל עשוי להתחזק דרמטית, מרכיבי הימין-מרכז להתכווץ על סף היעלמות ולראשונה בתולדות ישראל המפלגות הערביות כולן יקבלו כרטיס כניסה לממשלה הבאה.

אחרי שבנימין נתניהו 'גייר' במהלך השנה האחרונה את מנסור עבאס עבור גוש הימין, אין שום סיבה בעולם שיאיר לפיד לא ישב עם כל עמיתיו סביב שולחן אחד בממשלת השמאל העתידית. ה'יועזים הנדלים' – אם הם ישרדו את התופת של בחירות חמישיות - וודאי שלא יעמדו מנגד.

בחירות חמישיות יעצימו את השיתוק המשילותי, ידרדרו את הכלכלה המעורערת גם כך באופן יחסי בשל משבר הקורונה ויחלישו את מעמדה של ישראל מול שכנותיה. ובואו נודה, אחרי שנתיים וחצי, הגיע הזמן להפסיק את הטירוף הזה.

בהזדמנות זו שווה לאזכר עוד כמה עובדות היסטוריות חשובות: הממשלה המורכבת הזו מוקמת בברכתו ובעידודו הישירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו שעשה הכל, אבל הכל, כדי שתגיע ליום הזה.

לאורך השבועיים האחרונים הוגשו אל שולחנו של בנימין נתניהו מספר זרזים פוטנציאליים להבאת יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' לממשלה אחת עם מנסור עבאס, אך בנימין נתניהו בחר שלא להרים את הכפפה.

זאת ועוד: בעוד שנפתלי בנט הגיע למשא ומתן עם נתניהו בידיים נקיות, נתניהו, כדרכו, בחר לשחק משחקים. בפנים חייך באנגלית, בחוץ הכה בעברית. האמון ביניהם כל כך נסדק עד שנדמה היה כי המפגשים נערכים לפרוטוקול בלבד. נתניהו בעניין הזה יכול להלין על עצמו בלבד: טראומת גנץ שורה על המערכת כולה. פעם שקרן, תמיד שקרן.

הגיע הזמן למשהו אחר. נפתלי, לך בכוחך זה והושעת את ישראל.