נר נשמה
נר נשמה צילום: איסטוק

הרב אברהם חמרה, אשר שימש כרבה הראשי האחרון של הקהילה היהודית בדמשק ושל יהודי סוריה בישראל, הלך לעולמו בגיל 78.

שר הדתות הרב יעקב אביטן ספד לרב חמרה וסיפר כי ''פעל במסירות נפש במשך שנים רבות למען חיזוק התורה והיהדות בדמשק שבסוריה בהקמת תלמודי תורה וישיבות, ואף פעל מול הנשיא חאפז אל אסד להצלת יהודי סוריה ולאפשר את עלייתם לישראל.

''לאחר מכן דאג להעלות ארצה עשרות ספרי תורה יקרי וכתבים עתיקים ויקרי ערך. זוהי אבדה גדולה לקהילה היהודית בארץ ובתפוצות. יהי זכרו ברוך'', הוסיף אביטן.

הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף ספד: ''קבלתי בצער רב את הידיעה על פטירתו של הרב אברהם חמרה זצ״ל שהיה הרב הראשי ליהודי סוריה ולבנון ומאחרוני רבני דמשק. הרב חמרה עמד על משמר היהדות בכשרות, הנישואים והחינוך של בני הקהילה בסוריה תוך שהוא מקיים קשרי ידידות עם הנשיא ובכך סייע רבות לשימור הקהילה.

''מאז שעלה לארץ ישראל מסר נפשו למען בני הקהילה בסוריה כאש לפני המחנה במטרה להוציאם מסוריה ולעלותם לארץ ישראל וכן פעל לשמירת והעלאת אוצרות המורשת היהודית המפוארת של קהילות אלו'', סיפר הרב יוסף.

שר ירושלים הרב רפי פרץ: ''הרב אברהם חמרה זצ"ל שנפטר היום היה אדם עם מאור פנים, תלמיד חכם שלקח חלק בהצלת יהדות סוריה ובהעלאת יהודי סוריה לישראל''.